Design and morphological investigation of porous silicon nanostructures in p-type silicon based on novel comparison between two electrochemical cells.
Tasarım ve iki elektrokimyasal hücreler arasında yeni göre dayalı p tipi silikon gözenekli silikon nanoyapıların morfolojik incelenmesi
- Tez No: 424360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SAĞKOL, YRD. DOÇ. DR. YAKUP BAKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tek bir tankı elektrokimyasal hücre tasarımı başarıyla imal ve standart hücresi (çift tank hücresi) ile karşılaştırılmıştır. Sistematik karşılaştırma, iki ana parametre arasında; elektrokimyasal hücre tasarımı ile anotlama zaman etkisi, değişken anodizasyon etkisi p-tipi silikon gözenekli silikon nano fabrikasyon sürecine elektrokimyasal hücre tasarımı ile elektrolit. Gözenekli silikon tabakalarının Morfoloji ve gözenek oluşumu Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ve akım-gerilim (IV) ölçümü, ultraviyole lamba (254-366) nm fotolüminesans emisyonu ile karakterize edildi. Gözeneklerin üç tip; mesopores gözenekli, mesopores gözenekli dolgu ve dolgu makrogözenekler (10,30 ve 60) min ile tasarlanmış tek tankı hücreden elde edilmiştir. Anodizasyon zaman; çift tank hücre için iken 60 dakika ile elde edilmiştir. Anodizasyon zaman Tek tankı hücre ayrıca akım-gerilim ölçümünde bir iyileşme ile stabil kırmızı- turuncu ultraviyole fotolüminesans emisyonu gösteren çift tank hücresinden ayırt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A single tank electrochemical cell design has been successfully fabricated and compared with the standard cell (double tank cell). The systematic comparison include two main parameter ; the influence of anodization time with the electrochemical cell design, the influence of variable anodization electrolytes with the electrochemical cell design on the fabrication process of porous silicon nanostructures in p-type silicon. Morphology and pore formation of porous silicon layers were characterized by Atomic Force Microscopy (AFM) and current-voltage (I-V) measurement, photoluminescence emission by ultraviolet-lamp (254-366) nm. Three types of pores; mesopores, mesopore fill of mesopores, and macropore fill of mesopores have been obtained from designed single tank cell with (10,30 and 60) min. of anodization time ; whilst for double tank cell has been obtained with 60 min. of anodization time Single tank cell has also been differentiated from double tank cell in showing stable red-orange ultraviolet photoluminescence emission with an improvement in current–voltage measurement