Tünelcilikte natm ve boru kemer yönteminin, zaman, maliyet ve deformasyon açısından karşılaştırılması
Comparing of natm and umbrella arch metod in terms of times, cost and deformation
  1. Tez No: 424361
  2. Yazar: EMİRHAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro inşaatı hat 1 peron tünelinde kullanılan yeni Avusturya tünel açma yöntemi (new Austrian tunnel method, NATM) ve boru kemer (umbrella arch, UA) yöntemlerinin zaman, maliyet ve deformasyon bakımından karşılaştırılması yapılmıştır. Tez kapsamında birinci bölümde literatürde daha önce yapılmış olan benzer çalışmalara değinilmiştir. İkinci bölümde Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Projesi tanıtılmış, jeolojisi hakkında bilgi verilmiş ve uygulanan NATM ve UA yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, sahada ölçülen değerler, NATM ve UA yöntemleri için zaman, maliyet ve deformasyonlar açısından karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this studying, comparisons of new Austrian tunnel method (NATM) and umbrella arch method (UA) using in Üsküdar-Ümraniye-Cekmeköy metro construction line 1 railway platform tunnel has been done in terms of time, cost and deformation. In the first part of the thesis it has been mentioned in the literature, similar studies conducted earlier. In the second part, Uskudar-Umraniye-Cekmeköy metro project was introduced, and has been given information about the geology and the methods applied NATM and UA. In the third section, the values measured in the field are compared in terms of cost, deformation and time for NATM and UA. In conclusion section, obtained results has been discussed.