Mikrokanallarda kaynamalı akışın deneysel incelenmesi
An experimental investigation of flow boiling in microchannels
- Tez No: 424424
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, mikrokanallarda kaynamalı akış deneysel olarak incelenmiştir. Basınç, sıcaklık, debi ve ısıl güç değerleri ölçülmüş ve yüksek hızlı kamera kullanılarak akış gözleme testleri yapılmıştır. Bu kapsamda, farklı geometriler, kütle akıları ve ısı akılarında çalışılmıştır. Farklı kütle akıları, kuruluk dereceleri, kanal genişlik/kanal derinlik oranı (AR), hidrolik çap ve ısı akısı değerlerinin iki faz ısı transfer katsayısını ve toplam basınç düşümünü nasıl etkilediği incelenmiş ve fiziksel mekanizmayla ilgili özgün bulgular elde edilmiştir. Deneysel iki faz ısı transfer katsayısı verileri, literatürde makro ve mikrokanallar için tanımlanmış mevcut bağıntılarla karşılaştırılmış ve bu bağıntıların genel geçerliliği incelenmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında oluşturulan veri tabanı kullanılarak, ısı transfer katsayısı için yeni bir ampirik bağıntı geliştirilmiştir. Hem deneysel ölçümler hem de akış görüntüleri mikrokanallardaki kaynamalı akışın özgün niteliklere sahip olduğunu ve makro kanal karakteristiklerinden farklı olduğunu göstermiştir. Mikrokanallarda (doymuş) kaynamalı akışın sanki periyodik karaktere sahip olduğu ve temel akış desenlerinin uzun kabarcıklı akış ve halkasal akış olduğu gösterilmiştir. Baskın ısı transfer mekanizması taşınımlı kaynamadır. AR ve hidrolik çapın akış ve ısı geçişini etkileyen önemli geometrik parametreler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Ph.D. thesis, flow boiling in rectangular microchannels is studied experimentally in detail. Values of pressure, temperature, flow rate and heating power are measured and detailed flow visualization tests are conducted using high-speed camera. In this context, different geometrical dimensions, and various values of mass flux and heat flux are examined. The effects of mass flux, vapor quality, channel width to channel depth ratio (AR), hydraulic diameter and heat flux on the two phase heat transfer coefficient and total pressure drop were investigated and, important results were obtained related to physical mechanism. The experimental results obtained for the heat transfer coefficient were evaluated according to the existing correlations and a new correlation was developed. Both the experimental measurements and flow visualization results show that flow boiling in microchannels has unique characteristics and, it differs considerably from macro channel counterparts. Saturated flow boiling in microchannels has quasi-periodical characteristics. The main flow patterns are observed as elongated bubble flow and annular flow. The dominant heat transfer mechanism is shown to be convective boiling. It is disclosed that the aspect ratio and the hydraulic diameter are important parameters affecting the flow and heat transfer characteristics.