Esenli (Giresun) orman işletme şefliği ormanlarında yetişme ortamı faktörlerine bağlı olarak bitkisel tür çeşitliliğinin değişiminin belirlenmesi
Determining of plant diversity changes depending on site factors at esenli̇ (Gi̇resun) forest enterprise
  1. Tez No: 424444
  2. Yazar: GÖZDE ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Esenli (Giresun) Orman İşletme Şefliği'nde doğal olarak yayılış gösteren ormanlarda yetişme ortamı faktörlerine bağlı olarak bitkisel tür çeşitliliğinin değişiminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda 20 örneklik alandan Braun-Blanquet yöntemine göre vejetasyon alımları yapılmıştır. Bu örneklik alan verilerine göre hiyerarşik kümeleme ve DCA (İndirgenmiş Uyum Analizi) analizleri yapılmıştır. Bu analizlere göre içerisinde Doğu ladininin bulunduğu dört bitki topluluğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu örneklik alanlardan fiyografik ve edafik faktörlere ilişkin verilerde elde edilmiştir. Toprak faktörlerinden toprak tekstürü, pH, FSK ve organik madde miktarları belirlenmiştir. Araştırma sahasındaki toprakların tekstürleri kum ağırlıklı bulunmuştur. Bitki toplumlarının pH değerleri ortalama verilere göre 4,66 ile 6,78 arasında değişmektedir. FSK (Faydalanılabilen Su Kapasitesi) değeri en yüksek Picea orientalis toplumunda % 9,38 (4,56-36,41) bulunmuştur. Organik madde miktarı en fazla Picea orientalis toplumu % 2,38 (0,18-5,59) ile Fagus orientalis-Picea orientalis % 2,38 (0,18-5,77) toplumunda bulunmuştur. Çevre faktörleri ile bitki toplumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile CCA (Kanonik Uyum Analizi) analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucuna göre bitkisel tür kompozisyonunun oluşumunda organik madde, pH ve yükselti faktörlerinin önemli etkileri bulunmuştur. Çalışma alanındaki tür çeşitlilik değerleri hesaplanmıştır. Çeşitlilik değerleri bitki toplumlarına, bakıya ve yükselti kademelerine göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine changes of plant diversity depending on site factors in the forests at Esenli (Giresun) Forest Enterprise. Within this framework, we sampled 20 plots according to Braun – Blanquet method. Hierarchical clustering and DCA analysis were made with the data of these sample plots. As a result of these analysis, 4 different plant communities were determined including Oriental Spruce which naturally grown. Furthermore, data related to physiographic and edaphic factors obtained from sample plots. Soil texture, pH, plant available water capacity and organic matter content were determined. The textures of the soils in the study area was generally sandy, pH values of plant communities ranged from 4,66 to 6,78. Highest plant available water capacity was determined in Picea orientalis community as % 9,38 (4,56-36,41). Highest organic matter values were determined at the Picea orientalis and Fagus orientalis – Picea orientalis communities. CCA analysis was performed for determining the relationship between ecological factors and plant communities. According to analysis results, organic matter, pH and altitude had important effects on formation of plant species composition. Plant diversity indices were calculated for each sample plot. Plant diversity values changed with altitude and aspect.