Kentsel yeşil alanların peyzaj ve silvikültürel yönden değerlendirilmesi: Trabzon örneği
Evaluation in terms of landscape and silvicultural for urban green areas: the model of Trabzon
  1. Tez No: 424445
  2. Yazar: TUĞBA SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kentsel yeşil alanların peyzaj ve silvikültürel yönden değerlendirildiği çalışmada; uygulanan peyzaj ve silvikültürel çalışmalar üzerinde durulmuştur. Bu amaçla çalışma alanı olarak Trabzon ilinde 3 adet kentsel yeşil alan seçilmiş ve bu alanların meşcere profilleri, toprak özellikleri, kentsel peyzaj özellikleri ile ağaç türleri ve özellikleri incelenmiştir. Araştırmanın arazi aşamasında her bir alana gidilerek, en iyi şekilde temsil edecek örnek alanlar seçilmiştir. Seçilen örnek alanlarda toprak örneklemesi yapıldıktan sonra alınan 46 adet toprak örneği laboratuvar ortamında analiz edilmiştir. Meşcere profillerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan“Meşcere Profili Alım Formu”her bir örnek alan için ayrı ayrı hazırlanıp değerlendirmeye alınmıştır. Bu değerlendirmede, örnek alanların; bakısı, eğimi, yükseltisi, koordinatları ile örnek alanlardaki ağaçların türleri, çapları, boyları, tepe izdüşüm alanı içinde kalan doğu, batı, kuzey, güney yönlere doğru dal uzunlukları, yaş dal başlangıç yüksekliği ölçülmüş ve toplam 9 adet meşcere profil çizimi yapılmıştır. Elde edilen bu verilere göre, yeşil alanların kullanım şekilleri, işlevselliği, yeterliliği değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda yeşil alanların bakımsız ve ihtiyaçlara cevap veremeyecek durumda olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bu noktadan hareketle mevcut yeşil alanların tekrar gözden geçirilerek işlevsel açıdan kullanım olanaklarının artırılması,bitkisel tasarım ve toprak özellikleri açısından irdelenip iyileştirilmesi, kent halkına etkili bir kullanım sunmak üzere neler yapılabileceği konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, in which the terms of landscape and silvicultural for urban green areas are evaluated, focused on landscape and sivicultural activities implemented in this areas. Three urban green areas are chosen as study areas for this purpose in Trabzon and these areas' stand profiles, soil properties, urban landscape properties, types and properties of the trees are examined. The best examples of the areas are selected by visiting to these three areas during the field study. 46 soil samples taken from the areas are investigated in laboratory after selected areas of soil sampling.“Stand Profile Purchase Form”which is prepared for determination of stand profiles is evaluated for each sample area. In this evaluation, the sample areas' direction, slope, elevation and trees' properties as family, diameters, heights, east, west, north, south directions to bough length in top projection area, initial height of live bough are measured and total 9 profiles drawing is made. According to these data, the green areas' usage, functionality, efficiency are evaluated. As a result, it is revealed that the green areas is neglected and unable to respond the needs. In this point of view, it is neccessary to increase the usage possibilities of the current green areas again and also exposed some suggestions about the reform to present green areas for landscape design and soil characteristics and effective use of the city's residents.