Evolution of ultra violet light success as a disinfection technique
Bi̇r dezenfeksi̇yon yöntemi̇ olarak ultra vi̇ole işiğin değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 424515
  2. Yazar: İSMAİL ALDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Elektromanyetik radyasyonun başlıca kaynağı güneştir ve dünya üzerinde sürekli etki oluşturmaktadır. Elektromanyetik radyasyon; gama ışınları, X ışınları, ultraviyole (UV) ışınları, görünür ışık, infrared ışınlar, mikrodalgalar ve radyo dalgalarından oluşur. Elektromanyetik radyasyonun canlılara, özelliklede mikroorganizmalara zararı büyüktür. Bu ışınlar organizmaya temas ettiğinde, enerji hücresel elemanlarca absorbe edildiği için hücre hasarına veya hücrenin ölümüne neden olur. Bu özellikle kısa dalga boylu, yüksek enerjili elektromanyetik radyasyon olan gama ışınları, X ışınları ve UV ışık için geçerlidir. UV ışınları mikroorganizmayı öldürmek için ısıya ihtiyaç duymamaları nedeniyle uzun zamandır bir dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Günümüzde sıklıkla kullanılan dezenfeksiyon ve sterilizasyon teknikleri fiziksel ve kimyasal metotlar içermektedir. Her iki teknik uygulanan malzemeye göre avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Özellikle ortam dezenfeksiyonunda bu iki yöntemin taşıdığı problemler nedeniyle yeni yöntemler araştırılmaktadır. Araştırılan bu yöntemlerden birisi de ultraviyole ışık ile dezenfeksiyondur. Ultraviyole Lambalarının birçok dezenfeksiyon amaçlı kullanım alanları vardır. UV ışığın hava ve yüzey dezenfeksiyonu özelliği, ameliyathanelerde, laboratuarlar ve biyolojik güvenlik kabinlerinde etkilidir. Ayrıca, insanların ortak kullanım alanları, kalabalık olarak bulunduğu kreşler, kafeteryalar, jimnastik salonları, marketler, hastane odaları gibi kapalı yerlerde, havada bulunan patojen mikroorganizmaların sayısını azaltarak hava yolu ile bulaşan hastalıkların yayılımını engellemek için kullanılabilirler. Su dezenfeksiyonunda ise günümüzde yaygın olarak, içme suyu elde etmede ve arıtma tesislerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bir diğer kullanımı ise alet dezenfeksiyonu olup genelde tıbbi cihazlarda ve özellikle ısıya ve neme dayanıksız materyalin dezenfeksiyonunda kullanılabilir. Bu tez çalışmasında diğer sterilizasyon tekniklerinin avantaj ve dezavantajları araştırılıp, ultraviole ışınların ortam dezenfeksiyonunda verimli kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır. Elde edilen veriler sonuç ve tartışmalar kısmında değerlendirilmiş ve ultraviole ışınla ortam dezenfeksiyonunun verimli bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main source of electromagnetic radiation is the sun. It has a continous effect to the world. Electromagnetic radiation consists of gama rays, X rays, UV rays, infrared rays, visible rays, microwaves and radiowaves. Electromagnetic waves are harmful to the environment, especially to microoganisms. If the rays get in touch with the organisms, the energy gets absorbed by the cellular elements, this leads to damage to the cell or to the death of the cell. This especially occurs within short wave lenghts, high energy owned electromagnetic rays which are gama-, X-, UV Rays. UV rays dont need high temperatures to kill microorganisms, thats why they are getting used as a disinfectant for a long time disinfection and sterilization techniques that are used today occasionally includes physical and chemical methods, both techniques have some advantages and disadvantages according to the materials that are used. Especially new methods are under-research in environment disinfection due to issues that these methods may have, One of these methods is under-research is disinfection with Ultra-Violet light method. There are many usage areas of Ultra-Violet lamps for its disinfection functions, the epidemic and efficient usage of UV lamps is seen especially in air and ground disinfections, the disinfections of operation rooms, labs and biological security cabins. Furthermore, in common places of people such as: kindergarten, cafes, gyms, markets and closed spaces like hospital rooms; UV lamps could be used to prevent illnesses that spread via air by decreasing pathogenic organisms. When coming to water disinfection the UV lamps method started to be used occasionally in obtaining drinking water and treatment facilities, another usage occurs in material disinfection such as medical equipment and particularly in the disinfection of materials which has no heat and moisture resistance. In this dissertation paper it has researched advantages and disadvantages of other sterilization techniques and, if efficient usage of UV lamps is possible or not. The data obtained was asserted in arguments and conclusions passage and it has been concluded the usage of UV light is an efficient method.