Farklı yıkama çözeltisi ve ambalaj malzemesinin modifiye atmosferde depolanan kültür mantarı (Agaricus bisporus) kalitesine etkileri
  1. Tez No: 75258
  2. Yazar: FERHUNDE EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET YIKAMA ÇÖZELTİSİ VE AMBALAJ MALZEMESİNİN MODIFIYE ATMOSFERDE DEPOLANAN KÜLTÜR MANTARI (Agaricus bisporus) KALİTESİNE ETKİLERİ FERHUNDEEMIR Bu çalışmada, iki farklı yıkama çözeltisi ve dört çeşit ambalaj malzemesi kullanılarak modifiye atmosfer koşullarında, 5 ile 15°C'de depolanan kültür mantarlarında (Agaricus bisporus) meydana gelen kalite değişimleri incelenmiştir. İkinci parti kesimden alınan kültür mantarları, sodyum metabisülfit, sodyum hipoklorit içeren birinci çözelti veya sodyum askorbat, sodyum EDTA, sodyum hipoklorit içeren ikinci çözelti ile yıkanmıştır. Yıkanmamış mantarlar kontrol örneği olarak kullanılmıştır. Ambalaj malzemesi olarak piyasada yaygın olarak kullanılan streç film (PVC), morötesi ışığa karşı geçirgenliği az olan bir diğer streç film (green streç, PVC), 30um düşük yoğunluklu polietilen film (LDPE) ve iğne ile perfore hale getirilen 30u,m düşük yoğunluklu polietilen film (perfore LDPE) kullanılmıştır. Depolama süresince örneklerde her gün gaz ölçümü yapılarak ambalaj içi gaz bileşimi belirlenirken, birinci, üçüncü ve yedinci gününde ayrıca fiziksel (şapka rengi, sap rengi, iç renk, sap ve şapkada tekstür), kimyasal (pH, toplam asittik, nem, kül, protein, ağırlık kaybı, kükürt miktarı) ve mikrobiyolojik (toplam aerob bakteri, Pseudomonas türleri ve anaerob bakteri) analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF DIFFERENT WASHING SOLUTIONS AND PACKAGING MATERIALS ON QUALITY OF CULTIVATED MUSHROOM (Agaricus bisporus) DURING MODHTED ATMOSPHERE STORAGE FERHUNDE EMIR Demand for cultivated mushrooms in Turkey has been increasing since 1960. Consequently, the amount of cultivated mushroom produced in the sountry greatly increased in the past two decades (Figure 1). Among the many regions for growing cultivated mushrooms in Turkey, the Mediterrainean leads the production with a share of 43.9% (Figure 2). §1 8000 7000 6000-- 5000-- İS ?O « 4000 ?e = i I u 3000' 2000 1000 ?? 3052 2560 1400 tMMâtt£tâtât * ffi 1973 1983 1987 Year 1991 7728 V' - 1995 Figure 1. Cultivated mushrooms production in Turkey xni45 40 35 30 25 20 1 5 1 0 5 0 T 4 3,9 i& 2 8,3 t''. S*& 7,5 6,1 0,0 6 0,0 4 Regions Figure 2. Production of cultivated mushrooms in different regions in Turkey The objective of this study was to determine effects of two washing solutions and four packaging materials on the quality of cultivated mushrooms (Agaricus bisporus) stored at 5 and 15°C under modified atmosphere (MA) conditions. Cultivated mushrooms were obtained from a local commercial producer. All mushrooms were taken from second flush. The flow chart of the experimental procedure is shown in Figure 3. Four packaging materials used in this study were a) stretch film currently used by commercial producers, b) another stretch film that was more opaque to ultraviolet light than the normal stretch film, c) 30um low density polyethylene (LDPE) bag and d) 30um LDPE bag with one hole on each side. Gas composition analyses of the internal atmosphere of packages were conducted in triplicate every day up to one week using Chrompack Micro GC Gas Analyser. The quality parameters measured during MA storage were; physical tests (color of cap, stem and cut surface; texture of cap and stem; weight loss), chemical tests (moisture content, protein content, ash content, pH and total acidity), and microbiological tests (total aerobe bacteria count, anaerobe bacteria count and Pseudomonas count). Moreover, development stage of mushrooms during storage was visually evaluated. xivFigure 3. Flow chart of the experimental procedure followed in this study xvExperimental data were evaluated statistically by running analysis of variance (ANOVA) at a significance level of 0.05. Mushrooms stored at 15°C were deteriorated within two days of storage. Therefore incomplete data pertaining to this temperature were not included in statistical evaluation. Mushroom respiration rates were determined as 28 and 55 ml CC^/kg. h for 5 and 15°C respectively. There was a rapid decrease in O2 concentration and rapid increase in CO2 concentration during first day of MA storage. Thereafter, equilibrium conditions prevailed at 7-9% for 02 and 12-14% for C02 (Figure 4). Equilibrium levels of 02 and CO2 varied with the packaging material (Table 1). Results in this table also indicate that the stretch group, owing to their high gas permeability, attained higher equilibrium levels of 02 and lower equilibrium level of C02 than the LDPE group. Moreover, one small perforation on each side of the LDPE bag did not appreciably alter the equilibrium levels of the gases in these packages. Table 1. Equilibrium atmosphere conditions in packages at 5°C Statistical results are summarised in Table 2.