Recognition of emotional states using physiological signals
Duygusal değişimlerin fizyolojik sinyaller kullanarak belirlenmesi
- Tez No: 424521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Duyguların değişiminde dış faktörlerin çok büyük önemi vardır. Bunun sebebi sinir sisteminin, dışarıdan gelen uyaranlara verdiği tepkidir. Bu tepkiler insanda fizyolojik değişimlere sebep olmaktadır. Duyguların tanımlanması için psikolojide yöntemler genelde anket ya da soru-cevap şeklinde olmaktadır. Katılımcılar, farklı uyaranlara karşı neler hissettiklerini puanlama yöntemleri ile yaparlar. Fakat bu sırada gerçek duyguları etkilenir. IAPS resimleri, insanların duygu tanımlamasında referans olarak kullanılan geniş hacimli ulusal resimlerdir. Bu çalışmanın amacı, farklı duygusal içerikli IAPS görselleri kullanarak bayan-erkek iki cinsiyet grubundaki insanların kan basıncı ve deri ieltkenliği gibi verdikleri fizyolojik sinyalleri analiz ederek farklı stress altında duyguları tanımlayabilmektir.Bu çalışmada deri iletkenliği ve kan basıncı sinyalleri sağlıklı, genç erkek ve bayan katılımcılardan alınmıştır. Kaydedilen sinyaller sinyal işleme methodu ile işlenmiş ve istatiksel olarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
External factors are great importance in the exchange of emotions. This is because the response to stimuli from outside in nervous system. These reactions cause physiological changes in humans. To understand the emotion identification methods in psychology is usually in the form of polls or questions and answers. Participants scoring methods used to understand what they feel to different stimuli. But this time real emotions are affected. IAPS pictures, are international pictures that used for identification of emotion in large-scale picture system. The purpose of this study, measure and analyze the physiological signals such as blood volume pulse and galvanic skin response and recognition of emotional stages under different stress tasks in healthy male and female subjects using IAPS pictures. In this work, blood pressure and galvanic skin response signals are obtained from healthy young male and female participants. The recorded signals were processed by signal processing method and the results were compared statistically.