Diagnosis of leptomeningeal metastases disease by using image enhancement methods
Leptomeningeal metastaz hastalığının görüntü iyileştirme metotları ile tanı konulması
- Tez No: 424522
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA, PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Onkoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Meningeal katmanı üç katmandan oluşan ve beyni ve omurilik sistemini sarmalayıp koruyan bir yapıdır. Bu katmanlar pia mater, arachnoid mater ve dura mater'dır. Pia ve arachnoid mater katmanları beraber pia-arachnoid katmanını diğer adıyla leptomeningeal katmanını oluştururlar. Hastalığın yayılımı bazı kompleks kanser türlerinin ilerleyen aşamalarında kendini gösterir, bu kompleks hastalıklar akciğer kanseri, renal hücreli kanser, vb. Leptomeningeal katmanına yayılan bu kansere leptomeningeal metastaz (LM) kanseri denir. Tümörler beyin-omurilik sıvısına (BOS) yayılım gösterir. Tıbbi müdahale diğer kanser gruplarına kıyasla daha risklidir. Diğer taraftan LM hastalığının tanısı bir o kadar önemlidir. LM hastalığının tanısı için birden farklı metot örneğin BOS sıvısı incelemesi, görüntüleme sistemleri (Magnetik Rezonans (MR) ya da Bilgisayarlı Tomografi (BT)) kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bazı görüntü iyileştirme metotları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Meningeal layer consists of three layers and protects the brain and spinal cord and surrounds these parts. These layer are pia mater, arachnoid layer and dura mater. Pia and arachnoid layers seem to be a component of a two-layer structure called pia-arachnoid layer or leptomeninges. Dissemination of this disease is occurred to be in the advanced stages of some complicated cancers such as lung cancer, renal cell cancer, and etc. This metastasis is known as Leptomeningeal Metastasis (LM). The tumors contaminate in the cerebrospinal fluid (CSF). The medical operation is more risky than other cancers. Consequently, diagnosis of LM is important. Different methods are used to diagnose LM disease such as CSF examination and imaging systems (Magnetic Resonance Imaging (MRI) or Computer Tomography (CT) examination). In this study, some image enhancement methods were used.