Video klipler ile uyarılan EEG sinyallerinin duygu durum tespitinde yapay öğrenme yöntemlerinin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performance of artificial learning methods in detecting emotion from EEG signals evoked by video clips
  1. Tez No: 931403
  2. Yazar: SELMA İLKNUR UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESİBE MANAV MUTLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Duygu, dış uyaranlardan kaynaklanan ve günlük hayatı etkileyen öznel bir psikofizyolojik tepkidir. İnsan duyguları, jest ve beden dili, ses ve fizyolojik sinyaller dahil olmak üzere çeşitli davranışsal ipuçları kullanılarak tanınabilir. Ancak, insanlar bazen gerçek duygularını bilerek ya da bilmeyerek gizlediği için, ilk üç yöntem etkisiz olabilir. Fizyolojik sinyaller kullanılarak daha kesin ve objektif duygu tanıma gerçekleştirilebilir. Fizyolojik sinyaller arasında, Elektroensefalografi (EEG) duygusal durumların değişimine karşı daha duyarlı olduğu için öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, EEG sinyalleri kullanılarak duygusal durumların (değerlik, uyarılma, baskınlık, beğeni) sınıflandırılmasına yönelik çeşitli makine öğrenmesi ve derin öğrenme yöntemleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, EEG verilerinden anlamlı özellikler çıkararak bu verileri sınıflandırmada en yüksek doğruluk oranını sağlayacak yöntemi belirlemektir. Bu kapsamda 32 katılımcı için ham EEG verileri ile makine öğrenmesi, hibrit derin öğrenme yöntemleri ve öznitelik çıkarılarak makine öğrenmesi yöntemleri uygulanmış ve performansları detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. Değerlik sınıflandırmasında makine öğrenmesi modelleri ortalama %68,19, %74,56 doğruluk sağlarken önerilen hibrit derin öğrenme modeli (CNN+BiLSTM) ortalama %86,87 doğruluk sağlamış, bu da makine öğrenmesi yöntemlerinden belirgin şekilde daha iyi bir performans sergilediğini göstermiştir. Benzer şekilde, uyarılma sınıflandırmasında makine öğrenme yöntemleri ortalama %69, %74,72 doğruluk sağlarken önerilen hibrit derin öğrenme yöntemi ortalama %87,62 başarı elde etmiştir. Çalışmanın sonuçları, EEG verilerinin analizi ve sınıflandırılmasında derin öğrenme yöntemlerinin, özellikle hibrit modellerin, etkili bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotion is a subjective psychophysiological response triggered by external stimuli that significantly impacts daily life. Human emotions can be recognized using various behavioral cues, including gestures and body language, voice, and physiological signals. However, since people sometimes consciously or unconsciously conceal their true emotions, the first three methods may prove ineffective. In contrast, emotion recognition using physiological signals can provide more accurate and objective results. Among physiological signals, Electroencephalography (EEG) stands out due to its high sensitivity to changes in emotional states. This study focuses on the classification of emotional states (valence, arousal, dominance, and liking) using EEG signals by comparing various machine learning and deep learning methods. The primary objective of the study is to extract meaningful features from EEG data and identify the method that achieves the highest accuracy in emotion classification. In this context, machine learning, hybrid deep learning methods, and feature-extracted machine learning approaches were applied to raw EEG data from 32 participants, and their performances were thoroughly compared. For valence classification, machine learning models achieved an average accuracy of 68.19% and 74.56%, while the proposed hybrid deep learning model (CNN+BiLSTM) achieved an average accuracy of 86.87%, demonstrating significantly better performance than machine learning methods. Similarly, in arousal classification, machine learning methods achieved average accuracies of 69% and 74.72%, whereas the hybrid deep learning method achieved an average accuracy of 87.62%. These results indicate that deep learning models are more effective in generalizing individual differences in EEG signals, minimizing variations, and improving classification performance. This demonstrates that hybrid deep learning approaches offer a robust solution for emotion recognition based on EEG signals.