Closure of skin incision by dual wavelength (980 and 1064 nm) laser application
Deri kesilerinin cift dalga boylu 980 ve 1064 nm lazer uygulamasi ile kapaticmasi
  1. Tez No: 424529
  2. Yazar: ABDULLAHI IBRAHIM UBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Lazer kaynak doku yarıkların kapatılması için potansiyel alternatif bir teknik olarak, klinik uygulamalarda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Cilt kesi kapatılması çift dalga boyu termik etkisi (980 ve 1064 nm) lazer uygulaması, 12 erkek ve dişi wistar sıçanlar üzerinde değerlendirildi. Kesikler ( 0.5 cm uzunluğunda ) tıraş 220 - 250g wister sıçanların dorsal bölge üzerine dikey bir düzlem boyunca yapılmıştır. 1W lazer ışıması tarafından kapatıldı kesiler ve maruz kalma süresi , 5 Sürekli dalga modunda ( CW ) saniyede ve 1W ve maruz kalma süresi , sırasıylakesi üzerine toplam enerjileri , 5J'ye ve nokta başına 10J teslim darbeli modda 10 saniye . Hayvanların iki grup , 980 ve 1064 nm CW modunda birleştirildi ışın biçiminde ve atımlı modda diğer grup ile işlemden geçirildi , bir . Her bir gruptan Hayvanlar 0 , 4 ve 7 gün ve H & E leke kullanılarak histolojik analiz için çıkarıldıörnek feda edildi. Termal etkisi her bir tarafında ve kapatma yeteneği ile ışınlanmış siteye bitişik bölgenin en geniş termal olarak değiştirilmiş alanı ölçülerek değerlendirildi . Termal değişmiş alanı CW ve titreşlik modu ve tedavi grupları ( TTA ) ((mm 2 den) ortalama iki dönemde de titreşlik grubuna göre CW modu gruptan daha yüksek ortalama değere sahip 0 ve 4. günlerde ( p > 0.05 ) anlamlı farklılık bulundu anlamlı iken fark ( p < 0.05 ) istatistiksel olarak 7 gün sonrası ışınlama bulunmuştur . Ayrıca, sıkı bir kapatma 7. günde CW grubu ile gözlenmiştir. Sonuç olarak , cilt kesi kapatılması 980 ve 1064nm kombine ışın formu 1W , 5 saniye ve 5J CW modu uygulama histolojik geç iyileşme periyodu ve mutlak yara iyileşmesi özelliği de ters çıktı minimal termal değişiklik olduğu tespit edildi .
Özet (Çeviri)
Laser welding has proven to be effective in clinical applications as a potential alternative technique for closure of tissue incisions.Thermal effect of dual wavelength (980 & 1064nm) laser application in skin incision closure was assessed on 12 male and female Wister rats. Incisions (0.5cm-long) were made along vertical plane on the dorsal region of shaved 220-250g Wister rats. The incisions closed by laser irradiation at 1W and exposure time, 5 seconds, irradiance level, 31.83W/cm2 in Continuous wave mode (CW) and 1W and exposure time, 10 seconds in pulsed mode to deliver a total energies, 5J and 10J per spot onto the incision respectively. Two groups of animals, one treated with dual wavelength (980 & 1064nm) laser in CW mode and the other group in pulsed mode. Animals from each group were sacrificed at 0th, 4th and 7th day and the sample excised for histological analysis using H&E stain. The thermal effect assessed by measuring the most extensive thermally altered area in the adjacent region to the irradiated site on either side and by closure capability.