Comparative analysis of skin soldering using gelatin and chitosan
Jelatin ve chitosan kullanarak deri lehim karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 424530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma kitosan ve jelâtinin, soğurucu bir madde olan ICG ile birlikte kullanıldığı, lazer ile deri lehimlemesinin karşılaştırılmalı analizidir. Oniki Wistar cinsi dişi sıçan, her birinde dörder tane olmak üzere Jelatin-ICG, Kitosan-ICG ve Jelatin-Kitosan-ICG şeklinde üç gruba ayrılmıştır. Oluşturulan kesilere onbeş saniye süresince 1W optik çıkış gücü uygulanmış ve tek bir atış için onbeş Joule'lük bir enerji yoğunluğu elde edilmiştir. Dördüncü ve yedinci günlerde her gruptan sırasıyla ikişer hayvanın hayatına son verilerek tedavinin uygulandığı kesi bölgeleri çekme-mukavemet testi için çıkartılmıştır. Tedaviden 4 gün sonra yapılan testlerde jelatin-ICG ve jelatin-kitosan-ICG grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır, fakat jelatin-kitosan-ICG grubunun ortalama değeri jelatin-ICG grubununkinden daha yüksek hesaplanmıştır. Bu iki grubun ortalama dayanma gücü kitosan-ICG grubundan istatistiki olarak yüksek bulunmuştur. Uygulamadan yedi gün sonrasında ise, kitosan-ICG ile kapatılan kesilerin dayanıklılığı jelatin-ICG ile kapatılan kesilerin dayanıklılığından anlamlı olarak farklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Comparative analysis of skin soldering using gelatin and chitosan with ICG as a chromophore. Twelve females Wister rats grouped into three; Gelatin-ICG, Chitosan-ICG and Gelatin-Chitosan-ICG treated groups and. The incisions were made and irradiated for 15s at 1w to attain total energy of 15J per spot. Two animals from each group sacrificed and the incision sites excised at fourth (4th) and 7th days post-irradiation for tensile strength measurement. No significant difference (p0.05) than chitosan-ICG treated group at fourth day post-irradiation. At 7th day after irradiation, there was statistically a significant difference (p>0.05) between the mean tensile strength of chitosan-ICG and gelatin-ICG treated group with chitosan-ICG having higher mean value than gelatin-ICG group. The mean tensile strength for gelatin-chitosan-ICG group was statistically significant and much greater than both chitosan-ICG gelatin-ICG groups. Thus, the gelatin-chitosan-ICG combination as soldering material was found to have highest tensile strength and therefore most effective.