In vitro investigation of FOSCAN mediated photodynamic therapy on primer breast cancer cell line
FOSCAN güdümlü fotodinamik terapinin primer meme kanseri hücre hattı üzerindeki etkisinin in vitro araştırılması
  1. Tez No: 424528
  2. Yazar: SAADET AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mühendislik Bilimleri, Tıbbi Biyoloji, Biology, Engineering Sciences, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Fotodinamik Terapi (FDT) birçok kanserin tedavisi için umut verici bir geleceğe sahiptir. FDT minimal invaziv bir tedavi protokolüdür. FDT ıĢığa duyarlı bir ajana, ıĢık kaynağına ve ortamda oksijene ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından invaziv duktal karsinoma tanısı konulan meme kanseri dokuları üzerinde FOSCAN güdümlü Fotodinamik Terapi, Paklitaksel, Doksorubisin ve 5-Flourorasil gibi kemoterapi ilaçların sitotoksik etkileri 96'lık plaka üzerinde in vitro olarak araĢtırıldı. Uygulanan tedavilerin etkinlikleri ATP-TCA ile belirlendi. Bu çalıĢmanın sonuçları, FOSCAN güdümlü FDT'nin primer meme kanseri hücre hattı üzerinde etkin bir tedavi olduğunu gösterdi. Canlılık oranın FOSCAN güdümlü PDT ile % 4'e kadar düĢtüğü ve FOSCAN güdümlü PDT'nin primer meme kanseri toksisitesi için kemoterapi ilaçlarından daha iyi bir tedavi yöntemi olduğu yapılan bu çalıĢma ile kanıtlanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy has a promising future to treatment for several cancer types. Photodynamic therapy is minimal invasive treatment protocol. Photodynamic therapy is in need of a light-activated agent, light source and oxygen which are converted into singlet oxygen during the treatment. In this study, the cytotoxic effect of FOSCAN mediated Photodynamic Therapy (PDT) and some different types of chemotherapy drugs which are Paclitaxel, Doxorubicin, 5-Flourouracil were investigated in one 96-well plate with 104 cells/well for primary breast cancer tissue which admitted to Bezmialem Foundation University Faculty of Medicine the Department of General Surgery with proven invasive ductal breast carcinoma. The efficacies of treatments were evaluated with ATP tumor chemosensitive assay (ATP-TCA) which is based on detection of ATP. Result from this study showed that FOSCAN mediated PDT is effective treatment for primary breast cancer cell line. Viability rate was decreased up to 4 % by FOSCAN mediated PDT. FOSCAN mediated PDT proven to be better treatment modality than chemotherapeutic drugs for breast cancer cell toxicity.