Çanakkale'nin farklı yörelerinden toplanan sarı kantaron (Hypericum perforatum L.) bitkisinin boyar madde içeriğinin belirlenmesi
Determination on the colourant content in St. John's Wort (Hypericum perforatum L.) collected from diverse location of çanakkale
  1. Tez No: 424533
  2. Yazar: EMİNE SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Çanakkale'de doğal olarak yayılış gösteren sarı kantaron (Hypericum perforatum L.) bitkisinin farklı lokasyonlarda boyarmadde içeriklerinin belirlenmesi için yürütülmüştür. Çalışma için Bayramiç ilçesi Doğancı köyü ve Çavuşlu köyü, Küçükkuyu beldesi Çetmibaşı köyü ve Eceabat Merkez olmak üzere 4 farklı lokasyondan, tam çiçeklenme döneminde kantaron bitkileri toplanmış, morfolojik özellikleri incelenmiş, bitki boyu, çiçekve anadal sayısı, yaprak, sap ve çiçeğin yaş ve kuru ağırlıkları alınmıştır. Ortalama; bitki boyu 73,25 cm, anadal sayısı 8,81 adet, çiçek sayısı 767, 27 adet, çiçek yaş ağırlığı 20,68 g, yaprak yaş ağırlığı 22,82 g, sap yaş ağırlığı 44,84 g, çiçek kuru ağırlığı 6,90 g, yaprak kuru ağırlığı 9,42 g, sap kuru ağırlığı 22,98 g eğerleri bulunmuştur. Örnekler kurutularak, 1 mm elekli öğütücüde öğütülüp ters fazlı yüksek performanslı sıvı kromatografisi (RP-HPLC) ile boyar madde içerikleri tespit edilmiştir. En yüksek boyar madde içeriğine elajik asit (ellajik acid), mayrisetin (myricetin), kuersetin hidrat (quercetin hydrate) ve krisin türevi (chricin derivative) olarak Doğancı ve Çavuşlu köylerinde, daha sonra Eceabat Merkez ve en düşük boyar madde içeriği Çetmibaşı köyünden toplanan örneklerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out in order to determine the content of the St. John's Wort (Hypericum perforatum L.) which is naturally permeated in the Çanakkale region. For this study four St. John's Worth has been collected from four different location which were Bayramiç, Doğancı and Çavuşlu villages and Küçükkuyu, their morphologic qualities has been studied as well as the plant's height, number of main branches and flowers, leaf, stem, green herbage and dry herbage weights per plant were noted down. It was found out that approximate height of the plant is 73,25 cm, main branches 8,81 pieces, number of flowers 767,27 pieces, green herbage weight of flowers 20,68 g, green herbage weight of leaf 22,82 g, green herbage weight of stem 44,84 g, dry herbage weight of flowers 6,90, dry herbage weight of leaf 9,42 g, dry of stem 22,98 g. Next, they were dried, grinded in the 1 mm sieved grinder and content of their colourant content has been determined with the RP-HPLC. The highest colourant content which are ellagic acid, myricetin, quercetin hydrate and chrisin derivative were found in Doğancı and Çavuşlu villages, then centre of Eceabat and the lowest colourant content were found in the samples that has been collected in Çetmibaşı village.