Kargı (Çorum) Hidroelektrik Santrali inşaatından kaynaklanan sıvılaşma riskinin tespiti
Risk determinnig for ground liquefaction basis from hydroelectric power plant construction at Kargi (Corum)
  1. Tez No: 424537
  2. Yazar: MUHAMMET İKBAL TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ÇAĞLAR YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışması, Kızılırmak Nehri üzerinde Çorum iline bağlı Osmancık ilçesi ile Boyabat barajı arasında kalan kesimde hidroelektrik potansiyelden yararlanmak amacıyla inşaatı süren baraj gövdesi üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Kızılırmak nehri yatağına inşa edilen bu mühendislik yapısının (baraj gövdesi) oturacağı alanın zeminini güçlendirmek amacıyla yapılan taş kolon uygulamasının ve bulamaç hendeğinin sıvılaşma açısından durumunu ortaya koymaktır. Bu amaçla baraj gövdesinin oturacağı alan ve bulamaç hendeği Yeraltı Radarı (GPR) ile taranmıştır. Arazi Çalışmaları sırasında, 250 MHz, 100 MHz korumalı anten ve 50 MHz RTA (Rough Terrain Antenna) GPR antenleri kullanılarak alan 7 alt alana bölünerek, 250 MHZ anten ile 50 x 70 m boyutlarında; 5 m aralıkla boyuna olarak 100 MHz anten ile ve 10 m aralıkla boyuna olarak 50 MHz anten ile taranmıştır. Bulamaç hendeği, 250 MHz anten ile boyuna, 100 MHz ve 50 MHz antenler ile ise hem boyuna hem de enine taranmıştır. Çalışma kapsamında gövde alanındaki taş kolonların ve bulamaç hendeğinin mevcut durumunu ortaya koyma yanında, nehir yatağının yaklaşık 45 m derinliğindeki kesit görüntüsü ve çalışma alanında yer altı suyu seviyesi de elde edilmiştir. Çalışmalar kapsamında yapılan yeraltı radarı (GPR) uygulaması başarı ile sonuçlandırılmış ve baraj gövdesi ile bulamaç hendeğinde yapılan zemin iyileştirme yöntemi olan taş kolon uygulamasının başarısı incelenmiştir. Bu yönüyle ele alındığında GPR sonuçlarına dayalı hazırlanan haritalarda, taş kolon sisteminin ulaşabildiği derinlik, kapladığı hacim, planlama ile uyumu gibi bilgilere ulaşılmıştır. Elde edilen jeofizik verileri SPT değerleri ve saha gözlemleri ile karşılaştırıldığında tam bir uyuma ulaşılmıştır. GPR sonuçlarının doğruluğu sayesinde taş kolon uygulamasının net durumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is based on the fieldwork at Osmancık District due to Çorum on the Kızılırmak river to take advantage of the remaining section between Boyabat dam hydroelectric potential has been done on the dam under construction. The main purpose of the study, Kızılırmak river is built to bed this engineering structure (dam) will sit in the stone column application made to strengthen the floor area and the slurry trench is to determine the current situation. For this purpose, the body of the dam area and slurry trench was surveyed with Ground Penetrating Radar (GPR). During the field studies, 250 MHz, 100 MHz shielded antenna and 50 MHz RTA of (Rough Terrain Antenna) was used. The study area divided into seven sub-areas the 50 x 70 m in size with 250 MHz antennas; with an interval of 5 m length and screened with the 50 MHz to 100 MHz antennas as an antenna interval of 10 m length. Slurry trench, length 250 MHz antenna is 100 MHz and 50 MHz antennas are scanned both extensively. Working under the next reveal the current state of the stone columns and the slurry trench in the trunk area, about 45 m depths in the cross-sectional view of the river and groundwater levels in the study area were obtained. The Ground Penetrating Radar (GPR) studies have been completed successfully and the slurry dam soil improvement method implementation success of the stone columns made in the ditch was investigated. Considering this aspect, the map was prepared based on the results of the GPR, which reach depths of stone column system, with dimensions, the information gathered as compliance with the planning. Comparing of geophysical data with SPT values and field observation gave a perfect match in the results. The exact location and conditions of the stone column system was exposed by GPR results with a correct precision.