Doğal kaplama uygulamalarının bazı nektarin çeşitlerinde depolama süresince meyve kalitesine etkileri
The effects of natural coating treatments on quality parameters of some nectarine varieties during storage
- Tez No: 424538
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada; Bayramiç Beyazı nektarini ile Caldesi 85 nektarin çeşitlerinin hasat sonrası doğal kaplama uygulamalarının depolama süresince bazı kalite özelliklerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada her iki çeşide ait meyvelerde, bazı hasat sonrası uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalar; Soya lesitini ve Sukroz ester bazlı uygulama materyali, her iki çeşitte %1 ve %2 dozlarında; Aloe vera bazlı uygulama materyali, Bayramiç Beyazı çeşidinde %11 oranında, Caldesi 85 çeşidi için ise %1, %2 ve %4 dozlarında suya daldırma şeklinde uygulanmıştır. Farklı uygulamalara tabi tutulan meyveler ve kontrol meyveleri, 0-1°C sıcaklık ile %90-95 oransal nem koşullarında sırasıyla 25 ve 50 gün süreyle depolanmışlardır. Her depolama süresi sonrasında meyveler 20-22°C sıcaklık ile %50-60 oransal nem koşullarında 3 gün süreyle raf ömrüne tabi tutulmuşlardır. Her depolama ve raf ömrü süresi sonunda; meyve eti sertliği, suda çözünür kuru madde, titre edilebilir toplam asitlik miktarı, pH, meyve kabuk ve et rengi, ağırlık kaybı, yünlüleşme oranı, fungal veya bakteriyel etmenli bozulma oranı, toplam fenolik bileşik miktarı gibi bazı kalite özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; %1 ve %2 uygulama dozlarında Sukroz ester uygulamaları fungal veya bakteriyel etmenli çürüme oranı dışındaki tüm parametreler açısından en etkili uygulamalar olmuşlardır. Bu uygulamaları, % 4 dozunda Aloe vera uygulaması takip etmiştir. Bunun yanında; % 2 dozunda Lesitin uygulaması etkili bulunan bir diğer uygulama olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of natural coating applications on 'Bayramiç Beyazı' 'Caldesi 85' nectarine variety that is grown widely in Çanakkale with high quality and taste properties were investigated. In this research, some postharvest applications before cold storage were materialized on fruits of both varieties. These applications were Soy lecithin, Sucrose Esther with 1% and 2% doses for each variety, Aloe vera with 11% ratio on Bayramiç Beyazı and with 1%, 2% and 4% application doses on Caldesi-85 variety by dipping. Fruits of different applications and control fruits were stored at 0-1°C and 90-95% relative humidity conditions for 25 and 50 days respectively. Fruits were kept at 20-22°C temperature and 50-60% relative humidity conditions for 3 days as shelf life. Some quality parameters such as fruit firmness, soluble solids content, titratable acidity, pH value, fruit skin colour and flesh colour, weight loss, woolliness rate, fungal or bacterial decay incidence and total phenolic compounds were carried out. The most effective and suitable coating and application doses were tried to determine. According to the results, Sucrose Esther applications with 1% and 2% application dose were found the most effective applications including the quality parameters except fungal or bacterial decay. Aloe vera treatment with 4% dose pursued these applications. Besides, Lecithin application with 2% dose was found as another effective application.