Birinci basamakta fazla kilolu ve obez kadınlarda davranışsal yaklaşımın kilo kaybına etkisi
Effect of behavioral approach on weight loss in overweight and obese women at the primary care
  1. Tez No: 424565
  2. Yazar: TUBA SEVİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Obezite ve fazla kiloluluk tedavisinde kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri önerilmektedir. Bu çalışmada, birinci basamakta obezite danışma birimine (ODB) başvuran fazla kilolu ve obez kadınlarda, oluşturulan davranışsal yaklaşımın kilo verme üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. YÖNTEM: İleriye dönük, girişimsel bir çalışmadır. Aralık 2013 ile Temmuz 2014 tarihleri arasında, İzmir Balçova Toplum Sağlığı Merkezi ODB'ye başvuran, Beden Kütle İndeksi (BKİ) 25.0-39.9 kg/m2 olan, egzersiz yapmak için herhangi bir fiziksel ve bilişsel engeli olmayan, gebe veya emzirme döneminde olmayan 25-64 yaş arası kadınlar araştırmaya alındı. Girişimin beklenen etkisi BKİ'yi 1.5 kg/m² azaltmak olarak kabul edildiğinde girişim grubunda olması gereken kişi sayısı %25 yedekle birlikte 80 kişi olarak belirlendi. Hastalarla altı ay süresince 0, 15, 30, 45, 60, 90,120, 150 ve 180. günlerde görüşüldü. Her görüşmede, fiziksel aktiviteyi artırmak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için, hastalara kendini izlem, kilo hedefi belirleme, uyaran kontrolü, alternatif davranış geliştirme, sosyal destek ve kendini ödüllendirmeden oluşan bir model uygulandı. Katılımcıların beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ve antropometrik ölçümleri başlangıçta ve 6. ay sonunda kaydedildi. Veri çözümlemede frekans, yüzde dağılımları ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanıldı. BULGULAR: Dahil edilme kriterlerini karşılayan 103 kişi çalışmaya alındı. Takiplere gelmeyen 18 kişi çalışmadan çıkarıldı ve çalışma 85 kişi (%82.5) ile tamamlandı. Yaş ortalaması 47.8±9.1 idi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In the management of overweight and obesity permanent lifestyle changes are essential. We aimed to evaluate the effect of a practical behavioral model created to be used in the Obesity Counseling Unit (OCU) at the primary care on weight loss in overweight and obese women. METHODS: This is a prospective interventional study. Women aged 25 to 64 years with a body mass index (BMI) between 25.0 and 39.9 kg/m2 who were admitted to the OCU at Balçova Community Health Center from December 2013 to July 2014 were included. Women who is pregnant or lactating, and those with a physical or mental disability to egzersize were excluded. By defining 1.5 kg/m² reduction in BMI as the expected effect of behavioral intervention and considering a 25% loss to follow-up, a sample size of 80 was estimated. Patients were interviewed at the beginning and at days 15, 30, 45, 60, 90 , 120, 150 and 180. A behavioral model consisting of self-monitoring, setting a weight loss goal, stimulus control, developing alternative behaviour, social support, and self-rewarding was applied to all subjects at each visit in order to increase physical activity and to acquire healthy eating habits. Data including eating habits, amount of physical activity, and antropometric measures of the subjects were recorded at baseline and at month six. To analyse the data, descriptive statistics and Wilcoxon Signed Rank Test were used. RESULTS: A total of 103 overweight/obese women who fulfilled the inclusion criteria were enrolled. Eighteen patients were excluded because of loss to follow up and 85 patients (82.5%) completed the study. Mean age was 47.8±9.1 years.