Sıçanlarda sisplatinin neden olduğu karaciğer hasarına kurkuminin etkisi
The effect of curcumin against cisplatin-caused liver damage in rats
  1. Tez No: 424584
  2. Yazar: BÜŞRA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan sisplatinin özellikle başta karaciğer olmak üzere bir çok doku ve organa zarar verdiği bilinmektedir. Karaciğerde oksidatif stresin artmasına sebep olarak hepatotoksisitenin oluşmasına yol açar. Zerdeçal bitkisinin köklerinden elde edilen kurkumin başta antioksidan özelliği olmak üzere antifibrojenik, antikanserojenik gibi birçok biyolojik aktiviteye sahip bir bileşiktir. Bu çalışmada kurkuminin antioksidan özelliğinin sisplatin verilmiş sıçanlardaki koruyucu etkisi araştırıldı. Çalışmamızda kullanılan 200-250 gr ağırlığındaki 26 adet erkek Wistar Albino cinsi sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 6 gün boyunca 2cc/kg DMSO i.p olarak verildi. Sisplatin grubuna sadece 3. gün 20 mg/kg sisplatin i.p olarak tek doz uygulandı. Kurkumin grubuna 6 gün boyunca günde 200 mg/kg kurkumin i.p olarak verildi. Sisplatin + Kurkumin grubuna da 6 gün boyunca günde 200 mg/kg kurkumin i.p olarak verildi ve sadece 3. gün tek doz 20 mg/kg sisplatin i.p olarak verildi. Hayvanlar 7. gün sakrifiye edildi. Alınan karaciğer dokularında ışık ve elektron mikroskopik incelemelerin yanısıra SOD, GPX ve MDA tayinleri yapıldı. Ayrıca kan örneklerinde AST, ALT ve Total Bilirubine bakıldı. Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular sisplatinin akut olarak uygulandığında bile hepatositlerde steatozise, sinuzoidlerde ve portal alanlarda konjesyona sebep olduğunu gösterdi. Ancak kurkumin ile birlikte verilen sisplatin grubunda bu hasarlanmaların azaldığı ve dokudaki genel hücre organizsayonunun normale yakın olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
It is known that cisplatin which is using in cancer threapy, has a lot of damage on many tissue and organ, especially liver. It causes to increase oxidative stress in the liver leads to the formation of the hepatotoxicity. Curcumin is a compound which obtained from the roots of the Turmeric plants has mainly antioxidat property and including antifibrogenic, anticarcinogenic effects. This research has been done because of showing the therapeutic effects of curcumin on the cisplatin receiving rat. In our research 26 Wistar Albino rats weighing 200-250 g divided four groups. We gave 2 cc/kg DMSO by i.p to the control group for 6 days. The curcumin groups received 200mg/kg curcumin by i.p for 6 days. The cisplatin+curcumin group received 200mg/kg curcumin by i.p for 6 days and single dose of 20mg/kg cisplatin by i.p only third day. The cisplatin group received single dose 20mg/kg cisplatin by i.p at third day. At the seventh day all rats were sacrified. The liver tissue of all rats were taken. In addition to electron and light microscopic examinations, SOD, GPX and MDA analyses were done. Also AST, ALT and Total bilirubin analyses were done in blood. The result of this research, the findings showed that steatozis of the hepatocytes, congestion of portal triad and sinuzoids even acute cisplatin application. Hovewer curcumin+cisplatin groups decreased all damages and improved celular disorganizations.