Bir antioksidan olarak resveratrolün, sisplatin ve doksorubisinin indüklediği kromozomal ve biyokimyasal değişimlere karşı koruyucu etkisinin araştırılması
Effects of resveratrol as an antioxidant, against cisplatin and doxorubicin induced chromosomal aberrations and biochemical changes in rats
  1. Tez No: 311219
  2. Yazar: GÜNSEL BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DOĞAN GÜLKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Doksorubisin (DXR) ve Sisplatinin (cDDP) indüklediği kromozomal ve biyokimyasal değişimlere karşı resveratrolün (RES) koruyucu etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bir fitoaleksin olan resveratrol, antioksidan ve antigenotoksik etkileri sebebiyle son yıllarda büyük ölçüde dikkat çekmektedir. DXR ve cDDP'nin sadece tümöral hücrelerde değil, normal hücreler üzerinde de toksik etkileri söz konusudur. DXR ve cDDP, kemik iliği hücrelerinde, DNA üzerinde tek ve çift iplik kırılmalarına ve yapısal kromozom anomalilerine neden olmaktadır. Ayrıca, DXR ve cDDP; kalp, karaciğer ve böbrek dokularında; malondialdehit (MDA), konjuge dien (CD) ve nitrik oksit (NO) düzeylerinde anlamlı artmaya, glutatyon (GSH) düzeyleri ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitelerinde anlamlı azalmaya yol açmaktadır.150-200 gr ağırlığında wistar albino erkek sıçanlar, her grupta 6 hayvan olacak şekilde 9 deney grubuna ayrıldı. DXR ve cDDP gruplarında, sıçanlara sadece DXR (90mg/kg/bw, i.p.) ve sadece cDDP (5mg/kg/bw, i.p.) tek doz, i.p. olarak verildi. Resveratrol ve kombinasyon gruplarında (DXR+RES12,5, DXR+RES25, cDDP+RES12,5, cDDP+RES25), resveratrol, intraperitonal yolla 12,5 ve 25 mg/kg/bw dozlarında, 24 saatlik periyot içinde 6 saatte bir, i.p. olarak verildi.DXR+RES25 gruplarındaki toplam kromozom hasarı ve anormal metafaz frekansları, DXR gruplarına göre anlamlı olarak düşük (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to find out whether or not resveratrol has protective effect against chromosomal aberrations and biochemical changes, induced by Doxorubicin (DXR) or Cisplatin (cDDP). Recently, resveratrol, a phytoalexin, has attracted considerable attention due to its antioxidant and antigenotoxic effects. DXR and cDDP has toxic effects not only on tumoral cells, but also on normal cells. DXR and cDDP, in bone marrow cells, induces single and double strand breaks on DNA and structural chromosomal aberrations. On the other hand, in heart, liver and kidney tissue samples, DXR and cDDP cause a significant increase in malondialdehyde (MDA), congudated diene (CD) and nitric oxide (NO) levels; a significant decrease glutathione (GSH) level and superoxide dismutase (SOD) activity.Wistar albino male rats, weight of about 150-200 g, were divided into nine experimental groups with six animals each. In DXR and DDP groups, only DXR (90 mg/kg/bw, i.p.) and only DDP (5 mg/kg/bw, i.p.) were administered as a single dose to the rats. In resveratrol and combination groups (DXR+RES12,5, DXR+RES25, cDDP+RES12,5, cDDP+RES25), resveratrol with doses 12,5 and 25 mg/kg bw was applied for every six hours in a 24-hour period by intraperitonally.The mean total chromosome aberration and abnormal metaphase frequency were significantly lower (p0,05) both cDDP+RES25 group and control group.