Beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde farklı remineralizasyon ajanlarının etkinliğinin değerlendirilmesi: İn vivo çalışma
Evaluation of the effectiveness of different remineralization agents on the treatment of white spot lesion: A in vivo study
- Tez No: 424585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL KESKİN, PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada beyaz nokta lezyonlarının tedavisinde, standart fluoridli bir diş macununa ek olarak kullanılan CPP-ACP, CPP-ACPF ve ReminPro uygulamalarının etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu in vivo çalışma, 8-15 yaş arası 25 çocukta, beyaz nokta lezyonu gözlenen toplam 110 anterior diş yüzeyi üzerinde 16 hafta boyunca yürütülmüştür. Hastalar rastgele dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hastalar günlük kullanılan standart 500 ppm fluorid içeren diş macunu ile tedavi edilmiştir. Kontrol grubundaki protokole ek olarak, ikinci grupta CPP-ACP, üçüncü grupta CPP-ACPF ve dördüncü grupta da ReminPro kullanılmıştır. Tüm gruplara 4 haftalık bir tedavi protokolü planlanmıştır. Gruplardaki bütün hastalardan 1., 8., 15., 22. ve 31. günlerde DIAGNOdent Pen ölçümleri alınmıştır. Hastalar 2. ve 4. ayda kontrol ölçümleri için tekrar çağrılmıştır. Tüm hastaların görsel muayenesi başlangıç, tedavi sonu ve 4. ayda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effectiveness of CPP-ACP, CPP-ACPF and ReminPro applications in addition to a standard fluoride toothpaste for the white spot lesions treatment.This in vivo study included 25 children between the ages of 8-15 on a total of 110 anterior tooth surfaces with white spot lesion treated for 16 weeks. The patients were randomly divided into four groups. Control group was treated for a daily standard fluoride toothpaste with 500 ppm fluoride. In addition to the protocol of control group, CPP-ACP, CPP-ACPF and ReminPro were used in second, third and fourth group, respectively. Treatment protocol was planned for four weeks in all groups. DIAGNOdent Pen measurements of all patients were taken at the 1., 8., 15., 22. and 31. days. The patients were called again at 2. and 4. month for control measurement. Visual inspection of all patients were recorded before and after the treatment and 4. month.