Türkiye'de kentsel aile yapısının değişimi -Uygulamalı sosyolojik bir araştırma-
  1. Tez No: 42461
  2. Yazar: SEVİL TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Türkiye'de Kentsel Aile Yapısının Değişimi adlı bu araştırma, sosyolojik bir alan çalışmasıdır. Birinci bölümde aile ile genel bilgiler, Türkiye'de aile biçimleri, batı çekirdek ailesi ve Türkiye'deki çekirdek aile ile ilgili tartışmalar ve hipotezler yer almaktadır, alan araştırmasının verileri ise geleneksel yapı, akrabalık, komşuluk, arkadaşlık ilişkileri başlıkları altında sunulmuştur. Araştırma sonucunda Türkiye Kentsel Çekirdek Aile' sinin halen geleneksel öğeleri taşıdığı ve bunun sosyal ilişkilerle ailelere güç ve statü sağladığı görülmüştür. X9
Özet (Çeviri)
SUMMARY This survey that is a sociological area working which its name the variation of the structure of urbain family in Turkey. In the first part take in discussions and hypothesis about general knowledges about family the family forms in Turkey, occidental nucleus family and nucleus families in Turkey. The facts of the area survey are presented subtitles as if traditional structure family relationship, neighbourhood, and friendship. As a result of this survey Turkish Urban Nucleus Family still persume traditionalcomponents and is being seen that provide power and status of the family in the social relations. 90