Planlama politika ve stratejilerinde oyun temelli mekansal tasarım parametreleri
Play based spatial design parameters in planning policies and strategies
- Tez No: 992316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR AKSEL ENŞİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
Özet
Oyun, çoğunlukla çocuk ve çocukluk ile ilişkilendirilen bir kavramdır. Ancak, günümüzde gün geçtikçe genişleyen bir perspektiften ele alındığında daha derin ve işlevsel yönleri olduğu ortaya çıkmaktadır. Birçok disiplinde oyunu dar bir bakış açısı ile sınırlandırarak incelemenin tekrarlayan anlayışından biraz uzaklaşmayı hedefleyen bu tez çalışması kapsamında oyun, farklı disiplinlerin birlikteliğinde ele alınacak ve yetişkin dünyası için önemi yeniden hatırlanacaktır. Günümüzde disiplinlerarası literatürde, oyunun işlevsel kullanıldığında yenilikçi bir yaklaşım sunduğu görülmektedir. Tezin kavramsal arka planında psikoloji, sosyoloji, davranış biyolojisi, yaşam kalitesi, mimarlık, coğrafya vb. alanlarda oyun yaklaşımı incelenmiştir. Şehircilik alanında ise oyunun vizyoner yapısının strateji ve politika geliştirme, karar alma süreçlerinde kullanımı için oldukça yeni bir yaklaşım olduğu söylenebilir. Tarihsel süreç içerisinde oyun kavramına dair en önemli katkılardan birini Johan Huizinga koymuştur. Literatüre eklediği Homo Ludens kavramı ile birlikte insanın her yaşta oyun oynadığını, oyunun toplumsal ilişkiler üzerinde oldukça etkin olduğunu ve kültür oluşumuna katkısını savunmuştur. Donald Winnicott ise oyunu psikanalitik perspektiften ele alarak insan yaşamında bebeklikten itibaren davranışsal olarak bunu deneyimlediğini, hayata dair gerçeklik algısını oluşturan önemli bir faktör niteliği taşıdığını ve öğrenme aracı olarak insanın en sık başvurduğu yol olduğunu ifade etmiştir. Her iki teori de oyunun anlamsal derinliğini vurgulamak adına önemlidir. Oyunun mekânsal etkisini araştırmaya başlamadan önce, insan ve toplum ile etkileşimini felsefik bir arka plan kurgusu ile incelemek çalışmanın şehircilik alanında bütüncül bir bakış açısı sunması için tercih edilmiştir. Şehircilik disiplininde yer alan oyun araştırmaları arasında özgün bir yaklaşım sunması beklenir. Oyunun mekânsal etkisini vurgulayan Quentin Stevens ise araştırmalarına ludic kavramı ile devam etmektedir. Bir şehirsel mekâna ludic olma etkisini veren, sahip olduğu sürprizli, merak uyandırıcı ve keşfe yönelten potansiyeldir. Stevens'a göre bu potansiyeli en belirgin biçimde taşıyan şehirsel mekânlar, açık kamusal alanlardır. Günümüzde oyun tartışmalarını mekâna taşıyan bağlam, böylece genişlemektedir. İlhan Tekeli de oyun ve mekân tartışmalarına yaşam kalitesine etkisini olumlu yönde arttırıcı olması yorumuyla katkı sunmuştur. Çalışmanın ana kurgusu dört temel başlıktan oluşmaktadır. Bunlar; oyun ve insan, oyun ve toplum, oyun ve yaşam kalitesi, oyun ve mekândır. Tezin bütününde dört temel başlık doğrultusunda literatür araştırması, dünyada oyun temelli kamusal alan müdahale örnekleri ve Türkiye'de İstanbul Oyun Master Planı'nın incelenmesi ile xxii genişletilen bir araştırma süreci bulunmaktadır. Süreç boyunca oyuna dair farklı alanlardan birçok bilgiye yer verilirken uygulama örnekleri ile teorinin pratikteki yansıması incelenmiştir. Çalışmada, kamusal alanda oyun temelli mekânsal tasarım parametreleri oluşturulmuştur. Parametreler; ölçek, zaman, hareket, taktiksel, duyumsal ve kontrast olmak üzere altı tanedir. Kentsel tasarımda oyun kavramını işlevsel hâlde kullanarak yenilikçi yaklaşımlar yaratmak mümkündür. Türkiye'de bu bakış açısının henüz çok yeni olduğu söylenebilir. İstanbul Oyun Master Planı, tez çalışması kapsamında üretilen parametreler serisini değerlendirmek, oyunun İstanbul'un değişim ve dönüşüm süreci için kullanım alanlarının incelenmesi adına güncel bir örnek olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Play is a concept that is mostly associated with children and childhood. However, when it is examined from a broadening perspective, it is revealed that it has deeper and more functional aspects. In this thesis study, which aims to move away from the repetitive understanding of examining play by limiting it to a narrow perspective in many disciplines, play will be addressed in the unity of different disciplines and its importance for the adult world will be remembered again. In today's interdisciplinary literature, it is seen that play offers an innovative approach when used functionally. In the conceptual background of the thesis, the play approach has been examined in fields such as psychology, sociology, behavioral biology, quality of life, architecture, geography, etc. In the field of urbanism, it can be said that the visionary structure of play is a very new approach for the use of strategy and policy development and decision-making processes. One of the most important contributions to the concept of play throughout history was made by Johan Huizinga. With the concept of Homo Ludens that he added to the literature, he argued that people play games at all ages, that play is very effective on social relations and contributes to the formation of culture. Donald Winnicott, on the other hand, examined play from a psychoanalytic perspective and stated that people experience it behaviorally from infancy onwards, that it is an important factor that forms the perception of reality in life and that it is the most frequently used method by people as a learning tool. Both theories are important in order to emphasize the semantic depth of play. Before starting to investigate the spatial effect of play, it was preferred to examine the interaction between people and society with a philosophical background in order for the study to offer a holistic perspective in the field of urbanism. It is expected to offer an original approach among the play studies in the discipline of urbanism. Quentin Stevens, who emphasizes the spatial effect of play, continues his research with the concept of ludic. What gives an urban space the effect of being ludic is its potential for surprise, curiosity and discovery. According to Stevens, the urban spaces that carry this potential most clearly are open public spaces. Today, the context that carries the discussions of play to space is thus expanding. İlhan Tekeli also contributed to the discussions of play and space with the comment that it positively increases the effect on the quality of life. The main structure of the study consists of four main headings. These are; play and human, play and society, play and quality of life, play and space. In the whole thesis, xxiv there is a research process expanded with literature research in line with the four main headings, examples of play-based public space interventions in the world and the examination of the Istanbul Play Master Plan in Turkey. While a lot of information from different fields about play is included throughout the process, the reflection of theory in practice is examined with application examples. In the study, game-based spatial design parameters were created in public space. There are six parameters: scale, time, movement, tactical, sensory and contrast. It is possible to create innovative approaches by using the concept of game in urban design in a functional way. It can be said that this perspective is still very new in Turkey. Istanbul Game Master Plan was chosen as a current example in order to evaluate the series of parameters produced within the scope of the thesis study and to examine the areas of use of game for the change and transformation process of Istanbul.