Testiste oluşturulan iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine montelukast'ın koruyucu etkisi
Protective effect of montelukast on torsion and detorsion injury in rats
  1. Tez No: 424628
  2. Yazar: TUĞBA CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK BURUKOĞLU DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Testis torsiyon ve detorsiyonu organda iskemi-reperfüzyon (İR) hasarına yol açar. Spermatik kord torsiyonu, çoğunlukla bebeklik ve adolesan çağlarında görülen ürolojik bir acildir. Montelukast ise astım tedavisinde kullanılan bir sisteinil lökotrien antagonistidir. Biz çalışmamızda testiküler İR hasarına karşı Montelukast' ın koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık. Deneyimizde 21 adet, 200 - 250 gr ağırlığında erişkin erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Deney hayvanları her grupta 7 adet olmak üzere randomize edilerek kontrol + serum fizyolojik (SF), İ/R + montelukast (ML), İ/R + SF grupları olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Cerrahi girişim öncesi, deney hayvanlarına i.m. yolla 70 mg/kg ketamin ve 10 mg/kg ksilazin uygulanarak anestezi sağlandı. Kontrol grubuna hiçbir cerrahi işlem uygulanmadı ve histolojik değişkenleri belirlemek için kullanıldı. Torsiyon, sol testisin spermatik kordonun 720° saat yönünün tersine çevrilmesiyle oluşturuldu. Detorsiyon ise 6 saat torsiyondan sonra testisin eski pozisyonuna getirilmesiyle sağlandı. İ/R gruplarında SF veya montelukast (10mg/kg ip. ), detorsiyondan 30 dakika önce uygulandı ve 1 saat detorsiyone edildi. Deney sonunda meydana gelen değişiklikler ışık mikroskobunda ve konfokal mikroskopta değerlendirildi. İ/R grubundaki incelemelerimizde çok çekirdekli dev hücre, tübüler atrofi, vakuolizasyon, damar konjesyonu, bazal membran ayrılması, germ hücre hasarı gözlendi. İR + ML grubunda ise tübüler atrofi, dev hücre, damar konjesyonu, seminifer tübüllerde germ hücre hasarı ve bazal membran ayrılması parametrelerinin azaldığı gözlendi. Sonuç olarak tek taraflı testiste torsiyon-detorsiyon uygulanarak oluşturulan İ/R modelinde montelukast tedavisinin etkilerinin değerlendirildiği bu çalışmada, histopatolojik parametrelerdeki bozulmanın, montelukast uygulanmasıyla azaldığı gözlendi. Bu deneysel çalışmanın verileri, montelukast tedavisinin testis torsiyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması gerektiğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion and detorsion causes ischemia/reperfusion (I/R) injury. Torsion of the spermatic cord is a urological emergency that can mostly occur at adolescent males. Montelukast is a leukotriene receptor antagonist (LTRA) used for the maintenance treatment of asthma. In this study, we aimed to investigate that the protective effect of montelukast on ischemia/reperfusion induced injury. In our study, 21 adult male Wistar Albino rats, weighing 200-250 g, were used. Experimental animals randomly divided into 3 groups containing 7 rats per each group as control+ serum physiologic, I/R + montelukast (ML), I/R + serum physiologic. Rats were anesthesized intramuscularly with 70 mg / kg ketamine and 10 mg / kg xlazyne before the surgical process. The control group was used as control for histological parameters. Torsion, was created by rotating the left testis 720° in a counter clockwise direction for 6h. Detorsion was created by repositioning testis after 6-h-torsion. I/R group was applied to left testis for 6-hour torsion then 1-hour detorsion and testis were collected after dissecting the rats. In ML group, was treated with montelukast 30 minute before the detorsion with i. p (10mg/kg) injection. The animals were killed under the anesthesia and testis tissues were removed. As a result, in I/R group, tubuler atrophy, vacualization, basal membran seperation, degenerations, loss of germ cell and widening of intertitial space were observed. Consequently, results indicated that treated with İ/R + ML group was injured less then the I/R group. This experimental data have shown that more research were needed for montelukast to use testicular ischemia treatment.