Ratlarda oluşturulan deneysel testis torsiyonu-detorsiyonu modelinde papaverin ve alprostadilin histopatolojik olarak testis dokusu ve spermatogenez üzerine etkisi
Histologically effects on testicular tissue and spermatogenesis of papaverine and alprostadil in experimental testicular torsion and detorsion model at rat testicles
- Tez No: 744488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÖKHAN DOLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Testis torsiyonu, erken müdahale edilmediğinde testis kaybı ve infertiliteye yol açabilen bir ürolojik acildir. Testisde meydana gelen iskemi ile beraber detorsiyon sonrası reperfüzyonun da testiküler hasarı artırdığı bilinmektedir. Geçmişten günümüze rat testislerinde iskemi/reperfüzyon hasarının değerlendirildiği birçok torsiyon/detorsiyon modeli oluşturulmuştur. L-karnitin, pentoksifilin, vit E, sildenafil, montelukast bunlardan sadece birkaçıdır. Biz de çalışmamızda rat testislerinde oluşturulan torsiyon/detorsiyon modelinde papaverin ve alprostadilin iskemi/reperfüzyon hasarı üzerindeki etkilerini histopatolojik olarak Cosentino Skoru ve Johnsen Tübüler Biyopsi Skorlaması (JTBS) kullanarak göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen 40 adet Wistar-Albino cinsi erkek rat kullanılmıştır. Ratlar rastgele randomize edilerek her grupta 10 rattan oluşan 4 grup oluşturulmuştur. Ratların anestezisi 50 mg/kg ketamin İM ve 10 mg/kg xylazine İM olarak uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bütün ratlara sağ skrotal insizyon uygulanarak testisler dışarı alındı. Grup 1'deki testislere torsiyon işlemi uygulanmadan testisler skrotuma tekrar yerleştirildi. Grup 2,3 ve 4'te ise testisler saat yönünde 720° 4 saatlik torsiyonu takiben Grup 2'deki ratların testisleri detorsiyone edilip anatomik pozisyonda skrotuma yerleştirildi. Grup 3'teki ratlara 4. saatte testisin detorsiyonunu takiben 20 mg/kg papaverin spermatik kord içerisine uygulandı. Grup 4'te ise yine 4 saatin sonunda testis detorsiyonu ile beraber spermatik kord içerisine 20 ug/kg alprostadil enjeksiyonu uygulandı. 14 gün boyunca bakımları yapılan ratlar bu süre sonunda yüksek doz anestezik ajan ile sakrifiye edildikten sonra, ratlara sağ orşiektomi uygulandı. Bulgular: Grupların JTBS istatistiksel olarak karşılaştırıldığında anlamlı bulunmuştur (p=0,0001). Alprostadil ve papaverin gruplarının kontrol ve sham grupları ile kıyaslandığında JTBS'nın anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı. Alprostadil ve papaverinin JTBS arasında birbirlerine istatistiksel üstünlüğü saptanmamıştır (p=0,434). Grupların Cosentino skorları değerlendirildiğinde anlamlı fark saptanmıştır (p=0,001). Alprostadil grubunun Cosentino skorunun sham ve kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı fark izlenirken, papaverin grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Papaverin ve alprostadil gruplarının Cosentino skorları açısından da birbirlerine istatistiksel olarak üstünlüğü saptanmamıştır (p=0,855). Sonuç: Papaverin ve alprostadilin testis torsiyon/detorsiyon modelinde iskemi/reperfüzyon hasarından korunmada detorsiyon sonrasında spermatik korda uygulanmasının, Cosentino ve Johnsen Tübüler Biyopsi Skorları kullanılarak değerlendirildiğinde testiküler doku ve spermatogenez üzerine olumlu etkileri saptanmış olmakla beraber bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an urologic emergency which may cause testicular loss and infertility if early intervention is not performed. It is known that the reperfusion after detorsion increases the testicular damage with ischemia. L-carnitine, pentoxifylline, vit E, sildenafil, montelukast are only some of these agents which ischemia/reperfusion damage was researched in torsion/detorsion models in rat testicles from past to present. In our study we aimed to show the histologically effects of papaverine and alprostadil on ischemia/reperfusion damage using Cosentino Score and JTBS which was formed torsion/detorsion model at rat testicles. Materials and Methods: 40 wistar albino male rats were used in our study which weighs 250-300 gr each. The rats were separated randomly into four groups each consisting 10 rats. The anesthesia of rats are performed by using 50 mg/kg ketamin IM and 10 mg/kg xylazine IM. The right testicles of the rats were taken out by performing right scrotal incision. The testicles in group 1 were placed back without performing torsion. 720° of clockwise torsion was performed the testicles in group 2, 3 and 4 for four hours and the testicles in group 2 were placed back to scrotum in anatomical position after detorsion. After detorsion of the testicles in group 3, 20 mg/kg of papaverine were injected to spermatic cord before placing back the testicles to scrotum. In group 4, 20 ug/kg alprostadil were injected to spermatic cord after detorsion and then they were placed back. At the end of the 14 day care of rats, right testicular orchiectomy was performed after the rats were sacrified with high dose anesthesia. Results: The JTBS of the groups are statistically significant when compared to each other (p=0,0001). The JTBS of the group 3 (papaverine) and group 4 (alprostadil) were significantly higher than the group 1 (sham) and the group 2 (control). Alprostadil and papaverine group had no statistical superiority to each JTBS (p=0,434). We have also found out that groups have significant difference of Cosentino Score (p=0,001). Cosentino score of alprostadil group was statistically significant to the kontrol and sham groups. Cosentino score's of papaverine and control groups were not statistically different to each other (p=0,55). Also Cosentino score's of the papaverine and alprostadil group were not statistically significant from each other (p=0,855). Conclusions: Although our study has showed that applying papaverine and alprostadil to spermatic cord after detorsion have beneficial effects on testicular tissue and spermatogenesis from protecting ischemia/reperfusion damage at torsion/detorsion model, further studies are needed to support the results about this topic.