Sıçanlarda Morris su labirenti uzaysal öğrenme eğitimleri sırasında hipokampüste PP1, BDNF ve Reelin genlerinin ekspresyonlarında meydana gelen değişikliklerin belirlenmesi
Determination of the changes occurring training in PP1, BDNF and Reelin gene expression in the hippocampus during the Morris water maze spatial learning in rats
- Tez No: 424675
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HAKAN KARADAĞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hipokampüs uzaysal öğrenme ve bellek oluşumuyla ilgili bir merkezdir. Çeşitli genlerin bellek oluşumunu indüklediği veya inhibe ettiği düşünülmektedir. Çalışmamızda sıçanlarda uzaysal öğrenme ve bellek gelişiminde hipokampüste BDNF, reelin, PP1 genlerinin ekspresyonlarında meydana gelen günlük değişim incelenmesi amaçlanmıştır. Her birinde 5 erişkin erkek sıçan bulunan gruplar uzaysal öğrenme ve bellek eğitimi için her gün 4 kez olmak üzere 5 gün süreyle eğitilmiştir. Altıncı gün platform çıkarılmış ve bellek performansları incelenmiştir. Eğitimlerin tamamlanmasından sonra, ötanazi uygulanarak beyin dokuları çıkarılmıştır. Hipokampüs CA1 ve CA3 alanlarından alınan doku örneklerinde polimeraz zincir reaksiyonu analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hippocampus is a center related to spatial learning and memory formation. It has been thought that several genetic changes occur in the hippocampus in the process of learning and memory formation. In this study, it is aimed to investigate activity changes of PP1, BDNF, reelin genes in hippocampus during learning and memory formation after successive trainings in rats. The groups of animals [n=5] were given 4 trials per day for 5 consecutive days to locate a hidden platform. On the sixth day the platform was removed and the animals were swum. Learning and memory functions of the animals were evaluated based on their performances in these tests. After memory tests, the rats that completed training were euthanized and their brain tissues were removed. Tissue samples were taken at hippocampal CA1 and CA3 zones. PP1, BDNF and Reelin gene expressions in the taken tissue samples were analyzed by polymerase chain reaction.