Tiroidektomi operasyonu geçiren Türk sanat müziği sanatçılarında ses kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the voice quality of Turkish classical music performers who undergone thyrodectomy
  1. Tez No: 424710
  2. Yazar: YELİZ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tiroidektomi operasyonu sonrası görülebilen kanama, sinir hasarı veya zedelenmesi, hipokalsemi gibi komplikasyonlar vokal kordların çalışmasını bozarak ses kalitesinde bozulmaya neden olabilmektedir. Bu bozulma bütün insanları olumsuz etkilemekle birlikte seslerini geçim kaynağı olarak kullanan, kendini bu şekilde ifade eden profesyonel ses sanatçıları için bu potansiyel komplikasyonların etkileri oldukça yıkıcı olabilir. Çalışmamızda tiroidektomi operasyonu olmuş Türk Sanat Müziği (TSM) korist ve solistleri üzerinde objektif ses analizi ve sübjektif değerlendirmeler yapılmış ve tiroidektomi operasyonunun ses kaliteleri üzerine potansiyel etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya Ankara ilinde faaliyet gösteren dört korodan 11 tiroidektomi ameliyatı geçirmiş korist veya solist (9 kadın, 2 erkek) dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak yine bu dört koroda görev alan 11 tiroidektomi ameliyatı geçirmemiş (9 kadın, 2 erkek) solist veya korist rastgele seçilmiştir. Her iki grubun 2 saat süren performans öncesinde ve sonrasında objektif ses analizleri yapılmıştır. Ses analizleri için elektroglottografi (EGG) cihazı kullanılmıştır. Akustik analizlerde temel frekans (F0), Jitter, shimmer, harmonik gürültü oranı (HNR), maksimum fonasyon zamanı (MFZ), s/z oranı ve formantlar (F1, F2, F3, F4) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Complications such as bleeding, nerve damage or nerve injury after thyroidectomy operation might cause distortion of the quality of voice.The effects of these potential complications might be very destructive especially for the people who make their living by using their voice. In our study, the potential impacts of thyroidectomy operation on the voice quality of Turkish classical music soloists and chorists who had thyroidectomy operation have been analyzed and objective voice analysis and subjective assessments have been made. We have included 11 soloists and chorists (9 female, 2 male) who had thyroidectomy operation from 4 different choirs in Ankara province. Also, 11 soloists and chorists (9 female, 2 male)and chorists who had not have thyroidectomy operation have been selected randomly as control group. Objective voice quality analysis have been conducted for both groups before and after 2 hours long stage performance.Elektroglottography (EGG) device has been utilized for voice analysis.Main frequency (F0), Jitter, shimmer, harmonic noise ratio (HNR), maximum phonation time (MPT), s/z ratio and formant frequencies(F1, F2, F3, F4) have been acquired in acustic analysis.