Astımlı çocuklarda angiopoietin-I düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of angiopoietin-I levels of children with asthma
- Tez No: 424770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETİ TÜLÜBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Astım, ülkemizde ve dünyada son yıllarda özellikle çocukluk döneminin en sık rastlanılan hastalığı olarak belirlenmiştir. Astım, solunum yollarının aşırı duyarlılığı ve oluşan kronik inflamasyon sonucunda ortaya çıkan mukus plakları ve bronş lümeninin daralması (bronkokonstriksiyon) ile hava akımının engellendiği bir hastalıktır. Çalışmamızda antiinflamatuar ve anjiyogenik etkilere sahip Ang-I düzeylerinin, çocuklardaki astım patofizyolojisindeki rolünü ve etkisini belirlemeyi amaçladık.Bu araştırma Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Etik Kurulundan izin alınarak çalışılmıştır. Bu çalışmaya Namık Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çocuk kliniğine başvuran ve astım tanısı konulan 02-18 yaş arası 50 çocuk ile sağlıklı 30 çocuk dahil edildi. Araştırmanın değerlendirilmesi aşamasında SPSS For Windows 17.0 İstatistik Programı kullanılmıştır. Çalışmamızda Ang-I serum düzeyleri ELİSA (Enzime Bağlı İmmunosorbent Analizi) yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Asthma has been identified as the most encountered disease in our country and in the world, especially during childhood period. Asthma is a disease that blocks airflow by striction of mucous plates and bronchial lumen that come into existence as a result of excessive sensitivity of airways and chronical inflammation (bronchoconstriction) In our study we aimed to determine the role of Ang-I levels (that has angiogenic effects) on asthma pathophysiology of children. This report has been studied with the approval of Medical Faculty of Namık Kemal University Noninvasive Ethical Comitee. 80 children between the age of 02- 18, 50 of whom had asthma, 30 of whom were healthy children with no asthma, who applied to Namık Kemal University Medical Faculty Research and Application Hospital were included in this study. During the evaluation process of the study SPSS for Windows 17.0 Statistical Programme was used. In our study the Ang-I serum levels were measured with ELISA (Enzyme-Linked Immunosorbent Assay).