Geçirilmiş ekinokokosis enfestasyonu karsinom hücrelerinin büyümesini baskılar mı?
Can echinococcus granulosus infections inhibit neoplatic development of carcinom cells?
- Tez No: 424794
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
AMAÇ: Pankreas kanseri günümüzde sık görülen tedavisi güç olan ve maalesef mortalite oranları yüksek olan hastalıktır. Ekinokokus granulosus (EG) ülkemizde sık rastlanan bir parazittir. EG ile pankreas kanseri arasında olumlu veya olumsuz bir etkileşimin olup olmadığı ile ilgili yapılmış herhangi bir deneysel araştırma yoktur. Paraziter hastalıkların tümör olgularında daha az görüldüğü ve tümör gelişimini baskıladığı bazı literatür çalışmalarında gözlemlenmiştir. Bu durumun nedeni olarak immün sistem aktivasyonunun kanser hücrelerini baskıladığı düşünülmektedir. Tedavi araştırmaları devam etmektedir. Çalışmamızın amacı pankreas kanseri ve ekinokok enfestasyonu ile arasındaki ilişkiyi saptamak elde edeceğimiz sonuçları literatür eşliğinde tartışmaktır. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma,Necmettin Erbakan Üniversitesi Konüdam Deneysel Tıp ve Araştırma Merkezi 'nde gerçekleştirildi. Çalışmada 45 adet winster albino cins rat kullanıldı. Çalışmada kullanılan ratlar 4 grupa ayrıldı. Azaserin enjekte edilen bir grup, Ekınokokus verilen diğer bir grup, önce azaserin sonra ekinokokus enjekte edilen başka bir grup ve kontrol grubundan oluşmaktaydı. Beş aylık takip sonucunda ratlardan alınan doku örnekleriyle patolojik preparatlar hazırlandı. İmaj analizer denen bir bilgisayar programı ile hücrelerin tümöral yoğunlukları, Atipik asiner hücre fokusları (AHHF) belirlendi, istatiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Azaserin ve Ekinokok'un birlikte verildiği deney grubunda (Grup 4) premalign atipik asiner hücre fokusu (AAHF) sayısının sadece Azaserin muamele edilen gruba (Grup 2) göre istatiksel olarak daha az olduğunu tespit ettik. Kontrol grubu (Grup1 ) ve sadece ekinokok grubunun (Grup 3) da herhangi bir AAHF odağına rastlamadık. SONUÇ: Elde ettiğimiz veriler ışığında pankreatik atipik asinar hücre fokusların Ekinokok enfestasyonuna bağlı olarak azalttığını saptadık. Daha uzun vadeli çalışmalar konuya yeni bir boyut kazandıracaktır. Deneysel çalışmalara dayalı klinik yorum yapmanın sakıncalarını bilerek çalışmadan elde edilen sonuçların klinikte bu alanda yapılacak çalışmalara ışık tutabilecek nitelikte olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
AIM: Pancreatic cancer is a common diease which treatment is difficult with highly mortality rates. Echinococcus granulosus (EG) is an endemic disease of our country. EG can ,nhibit some tumoral developments. Still, there is no experimental research about interaction between pancreatic cancer and EG dealing with it is positive or negative effects. The aim of this experimental study is to investigate the effect of EG on pancreatic cancer in rats. MATERIAL AND METHOD: The study was carried out in Necmettin Erbakan University Konüdam Experimental Medicine and Research Center. Fourty fives winster albino rats divided into 4 groups: Group 1 : Injected azaserine, Group 2 : Injected protoscolex suspansion, Group3: First azaserine and than protoscolex suspansion injected group, Group 4 : Control group. Five months lateranimals were sacrified then post mortem laparatomy was done. Pancreas was dissected and removed for pathological evalutation. Determining the density of tumor cells by a computer program called Image analysis was evaluated statistically. RESULTS: The number of pre carcinogen atypical acinar cells foci ( AACF ) in group 4 (Azaserine plus EG) was lower than in group 2 (Azaserine only). There was a statistically difference between two groups. are less than only azaserine treated group ( Group 2), The control group ( Group 1) and only echinococcosis group ( Group 3) did not encounter any AAHF . CONCLUSION: Depending on these data , we established that the number of AACF reduced due to EG infestations. This is a experimental study . In order to make clear descion we need some expanded animals and clinical studies.