Kars il merkezine bağlı bir köyde Kistik ekinokokkozis'in yaygınlığı
Prevalence of Cystic echinococcosis in a village affiliated with the central district of Kars province
- Tez No: 891469
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kistik ekinokokkozis (KE), dünya genelinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve kırsal bölgelerde önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturan zoonotik bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, Kars il merkezine bağlı bir köyde KE'nin yaygınlığını inceleyerek, cinsiyet ve yaş gibi demografik faktörlerle ilişkisini değerlendirmektir. Köy aile hekimi tarafından rutin tarama amacıyla toplanan kan örneklerinden elde edilen atık serumlar, Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Parazitoloji Anabilim Dalı laboratuvarına getirilmiş ve anti-E. granulosus varlığı serolojik yöntemle (IHA) analiz edilmiştir. Çalışmada, incelenen 210 serum örneğinin 13'ünde (%6,19) anti-E. granulosus pozitifliği tespit edildi. Pozitiflik oranı kadınlarda 6 (%2,85), erkeklerde ise 7 (%3,33) olarak belirlendi. Yaş gruplarına göre yapılan analizlerde, 50 yaş ve üzeri bireylerde anti-E. granulosus pozitifliği iğer yaş gruplarına göre daha yüksek bulunmuş; en yüksek oran 61-70 (%2,38) ve 71-80 (%2,38) yaş gruplarında, en düşük oran ise 51-60 yaş grubunda (%1,42) görüldü. Anti-E. granulosus pozitifliği açısından; 4 bireyde (%1,9) 1/640, 9 bireyde (%4,28) 1/2560 pozitiflik belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cystic echinococcosis (CE) is a zoonotic disease that constitutes a significant public health issue worldwide, particularly in developing countries and rural areas. This study aims to examine the prevalence of CE in a village affiliated with the central district of Kars Province, focusing on its relationship with demographic factors such as gender and age. Serum samples, collected as waste during routine screenings by the village family physician, were sent to the Department of Medical Parasitology at Kafkas University Faculty of Medicine for analysis. The presence of anti-E. granulosus antibodies was determined using serological methods (IHA). In this study, 13 out of 210 analyzed serum samples (6.19%) tested positive for anti-E. granulosus antibodies. The positivity rate was 6 (2.85%) among women and 7 (3.33%) among men. Age group analysis revealed that anti-E. granulosus positivity was higher in individuals aged 50 and above compared to other age groups; the highest rates were observed in the 61-70 (2.38%) and 71-80 (2.38%) age groups, while the lowest rate was found in the 51-60 age group (1.42%). Regarding anti-E. granulosus positivity, 4 individuals (1.9%) had a titer of 1/640, while 9 individuals (4.28%) had a titer of 1/2560.