Lise ve üniversite öğrencilerinin rekreatif eğilimlerinin belirlenmesi (Bartın ili örneği)
Determination of the recreational trends of high school and university students (example of Bartin province)
- Tez No: 424856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLVİYE BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma üniversite ve lise öğrencilerinin rekreatif eğilimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanının evrenini; Bartın Üniversitesinde örgün öğrenim gören 7344 öğrenci ve Bartın İli Merkezindeki liselerde öğrenim gören 8806 lise öğrencisi, ortalama olarak 16150 öğrenci, örneklemini ise tesadüfi örnekleme yöntemiyle lisede öğrenim gören 1042, üniversitede öğrenim gören 943 öğrenci toplam ise 1985 öğrenciye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmeler frekans (f), basit dağılım tablosunda değişkenin seçeneklere göre yüzdelik dağılımları ve non-parametrik Mann-Whitney U teknikleri kullanılarak elde edilen bulgular“SPSS 19.0.1”paket istatistik programında yapılmıştır. Bütün soruların frekans dağılımları çıkarılmış ve yüzdelik değerleri bulunmuştur. Ayrıca anlamlılık düzeyi ise p< 0.05 olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; üniversite öğrencilerinin serbest zamanı değerlendirmeye yönelik daha çok zamana sahip olduğu; bu zamanı sosyal, kültürel, beceri geliştirici ve eğlenceye yönelik faaliyetler uygulayarak arkadaşları ile birlikte geçirmişlerdir. Lise öğrencileri ise serbest zamanlarını evde televizyon izleyerek, kitap okuyarak ve müzik dinleyerek tüketmişlerdir. Ayrıca lise ve üniversite öğrencileri arasında rekreatif etkinlikleri değerlendirme, okullarında sahip oldukları faaliyetler, tesisler ve etkinlikler açısından anlamlı fark olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This reseach is done with the purpose of determining the recreational tendencies of university and high school students. The core of this research is 7344 students of Bartın University belonging to formal education and 8806 high school students belonging to formal education in the center of Bartın province; approximately 16150 students, 1042 high school students and 943 university students and total 1985 students are studied by being using random sampling. The method of questionnaire was practiced in order to gather data in this research. The statistical evaluation is determined in the frequency modulation (f); on the table of simple distribution, the percentage of distribution according to the variant and the verities which were obtained by being used non-parametric Mann-Whitney U techniques were reached with the packet statistic programme. The frequency of varities for all the questions were stated and their percentages were calculated.