Elit futbolcularda vücut kompozisyonu ve izokinetik diz kuvvetinin çabukluk ve çeviklik üzerine etkisi
The effects of body composition and isokinetic knee strength on the promptness and agility of elite footballers
- Tez No: 424860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KABADAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı elit futbolcularda vücut kompozisyonu ve izokinetik diz kuvvetinin çabukluk ve çeviklik üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya yaş ortalaması 22,80±2,14 yıl olan 15 futbolcu ile 21,60±1,40 yıl olan 15 kişi de kontrol grubu olarak katıldı. Çalışmada sırasıyla; Vücut kompozisyonu, 60o,180o,240o açısal hızlarda izokinetik diz kuvveti ölçümü, 10m. çabukluk ve Pro-agility testleri uygulandı. Ölçümler öncesinde gruplara genel ısınma prosedürü uygulatıldı. Çalışmanın istatiksel analizinde normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi, homojenlik sınaması için Levene testi uygulandı. İkili grupların karşılaştırılmasında bağımsız t-testi, değişkenler arasındaki ilişkinin kontrolü için Pearson korelasyonu uygulandı. Bulgular: Futbolcu grubu (FG) 10m.çabukluk testi ortalamaları 1,34±0,13sn, kontrol grubu (KG) ortalamaları ise 1,50±0,09 sn olarak hesaplandı. Pro-agility çeviklik testinde ise FG 4,70±0,22sn., KG 4,89±0,26sn olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of body composition and isokinetic knee strength on the promptness and agility of elite footballers. Material and Method: 15 footballers whose average of age was 22.80±2.14 years and 15 individuals as controls whose average of age was 21.60±1.40 were included in the study. Body composition, isokinetic knee strength measurement at angular promptness of 60o, 180o, 240o, 10m. promptness and Pro-agility tests were conducted in the study, respectively. Groups underwent general warm-up procedure before the measurements. For the statistical analysis of the study, Shapiro-Wilk test was used for normality analysis, while Levene test was used for homogeneity analysis. Independent t-test was used for the comparison of paired groups while Pearson correlation was used for the control of the association between variables. Results: 10m. sprint test averages were 1,34±0,13sec in footballers (FG) and 1,50±0,09sec in controls (CG). Pro-agility test results were 4,70±0,22sec in FG and 4,89±0,26sec in CG.