Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi hastaneleri 3. basamak yoğun bakım servislerinde tanı konulan beyin ölümü vakalarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of patients who diagnosed with brain death at Dicle Universty Medical Faculty hospital, intensive care units
  1. Tez No: 424879
  2. Yazar: MEHMET AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri 3. basamak yoğun bakım servislerinde tanı almış beyin ölümü olgularının yatış tanıları, beyin ölümü tanılarını ne kadar sürede aldıkları ve rutin bakılan laboratuvar verileri, inotrop infüzyon kullanımının varlığı ve organ bağışı oranının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 – Ekim 2015 arasında 3. basamak yoğun bakım servislerinde BÖ tanısı almış 46 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Kayıtlarında eksiklik bulunan dört hasta çalışma dışı bırakıldı. Yaş, cinsiyet, yatış tanısı, yoğun bakımda toplam kalış gün sayısı, BÖ tanısını kaçıncı günde aldıkları, organ bağışı yapılma oranı, yatış günü ve BÖ tanısı aldıkları günlerdeki rutin laboratuar verileri; kan üre azotu (BUN), serum kreatinin (Cre), Na+, K+, Cl-, Ca+2, AST, ALT, ve vazopresör/inotrop infüzyon durumları kaydedildi. Demografik veriler tanımlayıcı olarak analiz edildi. Çalışmanın istatistikleri SPSS 18.0 paket programı ile yapıldı. Çalışmadaki değerler ortalama ± standart sapma olarak analiz edildi. Çalışmadaki kategorik değerler ki kare testi ile analiz edildi. Non-parametrik ikili gruplar Mann-Whitney U testi ile, üçlü gruplar Kruskal-Wallis testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study to investigate admission diagnoses, how long that takes diagnosis of brain death, basic laboratory tests, using inotropic infusions and rate of organ donation who diagnosed cases of brain death at Dicle University Medical Faculty Hospital, Intensive Care Units. Materials and Methods: Records of 46 patients who diagnosed brain death in the Intensive Care Unit between January 2010 – October 2015 were analyzed retrospectively. 4 patients excluded because of poorly records. Age, sex, admission diagnosis, number of total days spent in intensive care unit, when they diagnosed brain death, rate of organ donation, number of hospitalization days and basic laboratory tests included ; blood urea nitrogen (BUN), creatinin (Cre), Na+, K+, Cl-, Ca+2, AST, ALT and using vasopressors/inotrope infusions were recorded. Demographic data were analyzed as descriptive. The statistics of study were performed with SPSS 18.0 package program. The values in the study were analyzed as average ± standard deviation. Categorical values in the study were analyzed with chi square test. Non-parametric paired groups were analyzed with Mann-Whitney U test and triple groups were analyzed with Kruskal-Wallis test.