Yoğun bakım enfeksiyonlarının değerlendirilmesi; retrospektif 5 yıllık analiz
Evaluation of intensive care infections; retrospective 5-year analysis
- Tez No: 729668
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK, PROF. DR. HAKTAN KARAMAN, DOÇ. DR. NURAY ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş Ve Amaç: Yoğun bakım üniteleri enfeksiyonların en sık görüldüğü birimlerdir. Buralarda gelişen hastane enfeksiyonları hastalar için yüksek mortalitenin ve hastaneler için artmış maliyetin en önemli nedenlerindir. Bu çalışma üniversitemiz anestezi yoğun bakım ünitesindeki enfeksiyon prevelansını, enfeksiyon gelişiminin yoğun bakım yatış süresi ve mortalite üzerine etkisini, enfeksiyon etkeni mikroorganizmaları ve bunların antibiyotiklere dirençlerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç Ve Yöntem: Bu çalışmada, 2016-2020 yılları arasında Dicle Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, III. Basamak YB hizmeti verilen, 48 saatten uzun süre takip ve tedavi edilen 18 yaş üstü hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bu verilerden anestezi yoğun bakım ünitesinin enfeksiyon prevelansı, enfeksiyon gelişiminin yoğun bakım yatış süresi ve mortalite üzerine etkisi, enfeksiyon etkeni mikroorganizmalar ve bunların antibiyotiklere dirençleri belirlendi. Bulgular: Çalışmaya 561 hasta dahil edildi. Yoğun bakım ünitesi kaynaklı enfeksiyon prevelansı %20,7, genel enfeksiyon prevelansı %64,9 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Intensive care units are the units where infections are seen most frequently. Nosocomial infections in these areas are the most important causes of high mortality for patients and increased costs for hospitals. This study was carried out to determine the prevalence of infection in the anesthesia intensive care unit of our university, the effect of infection development on the length of stay in the intensive care unit and mortality, infectious microorganisms and their resistance to antibiotics. Materials and Methods: In this study, patients over the age of 18 who were followed up and treated for more than 48 hours between 2016 and 2020 at Dicle University, Department of Anesthesiology and Reanimation III. Level ICU were evaluated retrospectively. From these data, the prevalence of infection in the anesthesia intensive care unit, the effect of infection development on the length of stay in the intensive care unit and mortality, infectious microorganisms and their resistance to antibiotics were determined. Results: 561 patients were included in the study. The prevalence of infection originating from the intensive care unit was %20,7 and the overall infection prevalence was %64,9.