Abdurrahman Sami Paşa ve Maarif-i Umumiye
  1. Tez No: 73104
  2. Yazar: ERDAL ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tarkiye'de maârif tarihi gibi önemli bir konu hakkında yapılan çalışmalar yeterli değildir. Bilhassa Maârif-i Umûmiye Nezâreti'nin kuruluşunun ilk yıllarında yapılan çalışmalar ve ilk Maârif-i Umûmiye Nâzın, Abdurrahman Sami Paşa'nın hayatı, devletde aldığı görevler ve nezâretin teşkilâtlanmasında yaptığı çalışmalar üzerinde pek durulmamıştır. Halbuki bugünkü eğitim sistemimizin anlaşılması ve var olan problemlere çareler bulunabilmesi için bu tarihi gelişmelerin bilinmesi gereklidir. Çalışmamız dört bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde; Abdurrahman Sami Paşa'nın hayatı ve Osmanlı Devleti bünyesinde yaptığı hizmetler anlatılmaktadır. Ayrıca bu bölümde Abdurrahman Sami Paşa'nın maârifte ahlâkî ve dinî eğitim ve cumhuriyet ile ilgili görüşleri de değerlendirilmiştir. İkinci bölümde; Maârif-i Umûmiye Nezâreti'nin teşekkülü, Osmanlı Devleti 'nde Tanzimat öncesinde bulunan eğitim kurumlan ve işlevleri, Tanzimat Dönemi'nde Maârif-i Umûmiye Nezâreti'nin kurulmasına kadar olan safhalar anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde; Abdurrahman Sami Paşa'nın nazırlığa gelmesi, Maârif-i Umûmiye Nezâreti'nin kurulması, nezâretin ilk memurları ve maaşları, nezâretin kuruluşu sırasında yapılan harcamalar ve kuruluşundan bir müddet sonra nezâretin geldiği durum hakkında bilgi verilmektedir.Dördüncü bölümde ise; Abdurrahman Sâmî Paşa'nın nazırlığı döneminde ilk defa açılan okullar ve bu okulların işleyiş ve müfredatları ile ilgili yenilikler anlatılmaktadır. Çalışmamız bu dört bölümde incelendikten sonra sonuç belirtilmiş ve çalışmamızda kullandığımız belgelerin metinleri ekler kısmında gösterilmiştir. Çalışmamız kaynaklar listesiyle son bulmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies on such as the history of education in Türkiye are not sufficient. Porticulary, studies of the first days of foondtion of Ministry of Public Intruction and its first minister, Abdurrahman Sami Paşa' s life and his roles in the fovemment and his works for this organization are not examined. Houever, All these historical developings from the beggining should be known in order to undersand today's education system and solutions. My studies consist of four sections. In first section, you will find Abdurrahman Sami Paşa's life and his serves for Ottoman Empire. In addition to this, you'll also find Abdurrahman Sami Paşa's education morality and ideas on religious education and evaluation about tham at the end. In second section, the process ministry of Public Intruction, education foundotions before. Beneficial reforms in Ottoman Empire with their functions, till steps of foundation of Ministry of Public Instraction are explained. In third section, Abdurrahman Sami Paşa's appointed to ministery, the foudation of Ministry of Public Instruction, the first civil servonts of ministry and their salories, and expenses for ministry and information about it after a while. In forth section, you will see the scholls that first establis hed by Abdurrahman Sami Paşa's term and their functions and new things. After these four sections, tehere's a result and used materials and sources are shown at appendix. At the end, sources list are present.