The analysis of international competitiveness of Türkiye's non-alcoholic beverage industry over the period 2014-2023
Türkiye alkolsüz içecek endüstrisinin uluslararası rekabet gücünün 2014-2023 yılları arası analizi
- Tez No: 925019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Alkolsüz İçecek sektörünün uluslararası rekabet gücünü 2014-2023 dönemi için analiz etmektir. Başta dış ticaret olmak üzere bazı önemli dünya ve Türkiye istatistikleri paylaşılmış ve değerlendirilmiştir. Uluslararası ticaret bağlamında öne çıkan düşünce ve teoriler kısaca tanıtılmıştır. Bu bağlamda, özellikle Karşılaştırmalı Üstünlük ve Rekabet kavramları ve bunların anlaşılmasının iktisat düşünce tarihi boyunca geçirdiği evrim ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Çalışmanın yöntemi olarak ise AKÜ (Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük) belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları Balassa'nın orijinal AKÜ endeksi ve Vollrath'ın dört endeksi kullanılarak üretilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların, genel olarak gelecekte yapılacak Karşılaştırmalı Üstünlük ve Rekabet Edebilirlik ile ilgili çalışmalara, özelde ise Alkolsüz İçecek sektöründeki çalışmalara katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the international competitiveness of Türkiye in the Non-Alcoholic Beverage industry over the period 2014-2023. Some significant global and Türkiye statistics, especially those of trade, are shared and evaluated. The foremost thoughts and theories in the context of foreign trade are introduced briefly. In this manner, especially the concepts of Comparative Advantage and Competitiveness and the evolution of their comprehension throughout the history of economic thought are described in detail. The RCA (Revealed Comparative Advantage) is determined as the method of the study. The findings of the study are produced by using the Balassa's original RCA index and Vollrath's four indices. We hope that the obtained results will contribute to the future studies related to Comparative Advantage and Competitiveness in general as well as the studies in the Non-Alcoholic Beverage industry in particular.