Cumhuriyet sonrası logo ve amblem
Republİc's sequel logo and emblem
  1. Tez No: 424933
  2. Yazar: SIDDIK DURUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
CUMHURĠYET SONRASI LOGO VE AMBLEM Sıddık DURUR DanıĢman: Yrd. Doç. Demet KARAPINAR Cumhuriyet dönemi ile baĢlayan yenilikçi politika; yeni kurum, kuruluĢların ortaya çıkmasını sağlamıĢtır. Dönemin ilk yıllarında kitle iletiĢim araçları ne kadar yetersiz olsa da firmalar kendi imkânlarıyla isimlerini tanıtma yapma çabası içerisinde olmuĢlardır. ĠĢletmeler geleneksel yapıdan geldiklerinden tam anlamıyla kurumsallaĢma da gerçekleĢmemiĢtir. ĠĢletmeler reklam, afiĢ, kartvizit, ilan gibi çalıĢmalar ile bu dönemde birazda olsa marka ve kurumsallaĢma çabası içinde olmuĢlardır. Marka kavramı, zaman içinde daha da önem kazanmıĢtır. Gerek ekonomik, gerek kurumsal açıdan belirli mesafeler alabilmek için kurumsal vizyonunu geniĢ tutup, daha fazla kitleye ulaĢmaya çabalayan kurumlar; logo veya amblem çalıĢmalarına önem vermiĢlerdir. Bu çalıĢmada Cumhuriyet döneminden günümüze dek geliĢen kurumsal yapıların logo ve amblemleri ve kurumsal kimlikleri değiĢim süreçleriyle birlikte incelenmiĢtir
Özet (Çeviri)
REPUBLĠC ' S SEQUEL LOGO AND EMBLEM Sıddık DURUR Consultant: Demet KARAPINAR Innovative policy which began with republic era has provided emergence of the institutions and foundations.ın the first year of the Turkish Republic, although mass media was inadequate,companies were in an effort to do something on their opportunities and resources.As businesses literally come from traditional construction,they didn't turn into an institution.with advertising,bannes,business cards,working with brands such as ads,businesses have been in instutionalization efforts during this period. Brand concept has become a clue which reminds op a symbol and an emblem in the minds of people over time.they have given importance to corporate vision of broad masses holding account in the organization's logo or emblem of work in order to receive certain distance in terms of both economy and instution.ın this study,development levels on the logo and emblem of institutinal structure which developed in the peiod we have received to the present time and instutional identity by devoloping on logo and emblem levels were examined.