Dünden bugüne mekanik alanında teknik illüstrasyonlar
From past to today in the field of mechanical technical illustrations
- Tez No: 424932
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mağaralara çizilen ilk resimlerden günümüzde kullanılan dijital platformlara kadar insanlar bilgiyi paylaşmak için çok büyük emek harcamaktadırlar. Düşünce ve duyguları görsel yolla insanlara aktarmak görsel sanatların temel unsurlarındandır. İllüstrasyonda bu görsel yolların önemli bir parçasıdır. Bu tezin de konusu olduğu üzere teknik illüstrasyon, illüstrasyonun önemli türlerinden biridir. Teknik illüstrasyon sadece mekanik alanında değil jeoloji gibi teknik detay ve uzmanlık isteyen alanları da içerir. İlk örnekleri mekanik alanında karşımıza çıkar. Tanımlama ve bilgilendirme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde gözün dışarıdan gördüğünden daha fazlasını anlatabilmesini sağlar. Birçok bakış açısıyla elde edilen bilgiye bir teknik illüstrasyonla ulaşılabilir. Anlatımda sade ve kolay anlaşılır bir dil kullanır. Görsellerde gerçek dışı görseller oluşturulabilir. Amaç doğru bilgiyi evrensel ve sade bir dille anlatabilmektir. Özellikle sanayi devriminde ortaya çıkan üretim artışının karşılanabilmesi için ürünü ve makineyi anlatan illüstrasyonlara ihtiyaç duyulmuştur. Oluşturulan teknik detay, bu görsellerle anlaşılır bir hale getirilebilir. Mekanik alanında teknik illüstrasyon, günümüzde endüstri ve toplu üretimin gelişmesi ile birlikte insanların kendi çevrelerinde bulunan nesnelerin nasıl çalıştığı hakkında daha çok şey öğrenme gereksinimleri ile birlikte gelişmiştir. Da Vinci'den Inomoto'ya birçok temsilci çalışmaları ve örnekleri ile dijital illüstrasyonlar tezde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
From first cave paintings to digital platforms, people always look for sharing the knowledge. Transferring the ideas and thoughts with drawings is the main element of the visual arts. Illustration is plays vital role in transferring ideas and thoughts with visual way. As the topic of this thesis, technical illustrations are the important genre of illustrations. These illustrations require technical details and specialty in areas like mechanical and geology etc. First examples of technical illustrations appear in mechanical area. It has defining and instructive properties. With these properties it tells much more than an eye can see. It is easy to access a knowledge which requires studying from different aspects with just one technical illustration. Mere and easy-to-read language is used in technical illustrations. There can be imaginary visuals in the visuals. Main plot is to deliver knowledge in mere and universal language. People needed technical illustrations which describe product and machine to cover increasing industrial work in the Industrial Revolution. Technical details can be received by this kind of drawings. Technical drawings in mechanical aspect affected positively by, people's curiosity to understanding how things work around them. From Da Vinci to Inomoto lots of pioneers represented in this thesis.