Ambalaj üzerinde yazı ve illüstrasyon olgusunun irdelenmesi
  1. Tez No: 61949
  2. Yazar: M.MURAT ALPAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Tarihsel gelişimi içerisinde ambalaj olgusu; taşıyıcı kaplar, küpler, Açılarla başlamış, bunların üzerinde belirleyici mühür ve benzeri ibareler yer almıştır. 19. Yüzyılda sanayi devrimiyle çağ atlayan ambalajda illüstrasyon ve yazı, o günün şartlarına ve sanat akımlarına uygun biçimlenmiştir. Bu gelişme teknolojinin daha da gelişmesi ve 20. Yüzyıl imkanlarryla birleşince ambalajda özgün ve özgür tasarımlar ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılda sanatçının elle yaptığı kreatif çalışmalar, zamanla letraset ve letratone gibi transfer teknikli çalışmalara yerini bırakmışken günümüzde bilgisayar yardımıyla yapılan çalışmalarda yazı ve logo seçenekleri artmış, sanatçıyı daha seri çalışmaya sevkederek, hızlı zaman çarkında pratiklik kazandırmıştır. Zamandan tasarruf sağlanırken tasarımcıya yeni boyutlar sunulmuştur. Pratik kutu ve ambalajların, tüketim piyasasındaki standlarda rafları süslemesiyle, bu çeşitlilik hedef kitle tarafından olumlu tepki görmüş. Yeni çalışmalarda bu yönde destek noktası olmuştur. Bu tezi hazarlarken ambalaj olgusu içerisinde yazı ve illüstrasyona örnek teşkil eden 19. Yüzyıl ve 20. Yüzyıl dünyadan ambalaj etiketi örnekleriyle ülkemizden Cumhuriyet öncesi ve sonrası 135 yıllık Tekel, 100 yıla dayanan Bayer Aspirin ambalaj etiketlerini ve etiket değişimlerini inceledim. Dünden bugüne ne gibi değişim gösterdiklerini, ambalajın tarihsel gelişimi içerisinde paralellik göstererek kurum kimliği ve logo anlayışının nasıl ortaya çıktığım irdeledim. Bu firmaların etiket örneklerini ilk örnekten, son çalışmalarına kadar temin ederek belgesel nitelikli bir tez çalışması yapmaya çalıştım. Şubat- 1997 MMurat ALPAY XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of packaging through historical development began with containers jars and barrels on which there were seals and identical signs. Illustration and script on packaging, developed greatly in 19 th century with the industrial Revolution, were shaped in accordance with the conditions and art movements of script on packaging was combined with possible technical conditions of 20 th century, free and peculior designs appeared. While creative works of 19 th century artist were by hand, they were, later, replaced by transfer technigue, such as letraset and letratone However, today, choices in script and“logo”(indentical symbols) have increased as a result of the development in using computers, which has made the artist work fester, letting her save time, offering new dimensions. The introduction of the concept of packaging. Resulted in the wide use of packages. In the market and this use I has been accepted by consumers and supported new applications. This thesis is mainly based on the concept of packaging and in this concept I intend to show the differeas between the examples of packaging in the world in 19, 10 centuries which are the examples of script and illustration of the period and the examples of the packaging labels and changes of the labels in our country before and after the Republic while doing this I chose, the examples of“TEKEL”and“Bayer ASPİRİN”labels going back 135 years Tekel and 100 years Aspirin. xnI want to show how their labels changed through the history of these two products and how the identity of the establishment and the concept of logo (identical sign) appeared and developed parallel to the historical development of packaging. February- 1 997 MMurat ALPAY XIII