Avrupa Topluluğu 4. yönergesi ve tekdüzen muhasebe sisteminin temel finansal tablolar yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 42494
  2. Yazar: SELÇUK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Avrupa Topluluğu 4. Yönergesi ile Ülkemizde Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ve ekonomi ile ilgili tüm organizasyonları kapsamına alan“Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliğleri”kamunun bilgi ihtiyacına cevap vermesi yönünden karşılaştırılması yapıldı. Yukarıda bahsedilen her iki düzenlemede de yer alan; finansal tablolar, Genel Kabul Görmüş Muhasebe ilkeleri yönünden karşılaştırıldı. Birinci bölümdeki genel açıklamalarda, kamunun bilgi ihtiyacı, bu ihtiyacın karşılanma yöntemleri ve bu doğrultuda Avrupa Topluluğu ve Ülkemizde yapılan düzenlemeler incelendi. İkinci bölümde, düzenlemelerin kapsamları ve getirilen temel muhasebe kavramları karşılaştırıldı. Üçüncü bölümde ise, her iki düzenlemede uygulamaya konan bilançolar ve gelir tabloları; şekil ve içerik açısından karşılaştırıldıktan sonra, her iki düzenlemede yer alan farklı tablolar incelendi ve Ülkemizdeki düzenlemelerin, Avrupa Topluluğu 4. Yönergesi ile uyumluluğu araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the 4th Direction of European Community and the General Notification of Accountancy System that was published in our country by Ministry of Finance and that includes all the organizations that are connected with economy were compared, so as to meet the need of public knowledge. The financial statements tables that are shown in both organizations that were mentioned above were compared from the point of the principles of accountancy that were generally accepted. In the general explanations, in the first part the need of public knowledge, the methods of meeting this heed and in this respect the organizations that were made in our country and in European Community were examined. In the second part, contents of the organizations and the basic accountancy concepts that were introduced were compared. In the third part, after the balance sheets practised in both organizations and income statement tablets were compared from the point of shape and content, different tablets that are placed in both organizations were examined and the harmony between the organizations in our country and the 4'th Direction of European Community was researched.