Dünyaya ilişkin varsayımlar, kişilik, mutlak doğru ihtiyacı ve biriciklik algısı değişkenlerinin depresyon ve iyi oluş ile ilişkisinde dinsel görüşün etkisi
The role of religious outlook in the impact of world assumptions, personality, need for absolute truth, sense of uniqueness on depression and well being
  1. Tez No: 424943
  2. Yazar: BEGÜM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada dini inancı olan ve olmayan bireylerde; dünyaya ilişkin varsayımlar, kişilik, mutlak doğru ihtiyacı ve kişisel biriciklik algısı değişkenlerinin depresyon ve duygusal iyi oluşa etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Dini inancı olanlarda rastlantı varsayımının, mutlak doğru ihtiyacının ve deneyime açıklığın yüksek olması depresyonu yordarken; dini inancı olmayanlarda bu ilişki görülmemiştir. Buna karşın, dini inancı olmayanlarda şans varsayımının ve dışadönüklüğün düşük olması depresyonu yordamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of assumptions about the world, five personality dimensions, need for absolute truth, sense of uniqueness in religious and non-religious groups on their depression and emotional well-being. The high level randomness assumption, need for absolute truth and openness to experience in religious individuals have significant effects on depression while they do not have any negative effects on non-religious group. On the other hand, low chance assumption and extraversion predict depression in non-religious group when compared with those in the religious group.