Ağız ve diş sağlığı hizmetleri yönetiminde sosyal ve ekonomik faktörlerin etkisinin belirlenmesi konusunda bir araştırma
Determination of oral and dental health services management research on impact of social and economic factors
  1. Tez No: 424944
  2. Yazar: ETHEM HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık sektörü son yıllarda dünyada giderek artan önemi ve sağlığın vazgeçilmezliği dolayısıyla tüm dikkatleri ve yatırımları üzerine çekmiştir. Türkiye'de de yapılan özel girişimlerde sağlık sektöründe önemli bir paya sahiptir. Yapılan bu girişimler dolayısıyla hem işletmeler hem de akademik çevre için önemli bir inceleme konusu olmuştur. Hizmet işletmelerinin en saf örneklerinden birisi olan sağlık işletmelerinde hizmet kalitesinin artırılarak ülkenin her tarafında ulaşılabilir olması, eşit vatandaşlık hakkı ile koruyucu diş hekimliğinden faydalanması sağlanırken ağız diş sağlığı yönetiminin de gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığı seviyesinin geliştirilmesinde, ağız diş sağlığı değerlerinin tam olarak tespit edilmesi önemlidir. Ağız sağlığı halkın çok ciddi sağlık sorunları arasında yer aldığı bilinmektedir. Kötü ağız hijyeni kişinin yemesi, uyuması, öğrenmesi ve öz güveni ile yakından ilgilidir. Ağız hijyeni kötülüğü, özellikle risk altındaki çocuklarda koruyucu tedavilerle erken tanıştırılarak kontrol altına alınmalıdır. Bu araştırmada, bireylerin yaşadığı sosyal hayat ile ağız hijyenleri arasındaki ilişkiyi belirleyerek, koruyucu tedavi ile onları tanıştırmak, ve ağız diş sağlığı yönetimine alınacak bazı tavsiyelerde bulanarak yönetimin da etkin ve verimli çalışması sağlanacak, bu şekilde bireylerin koruyucu ağız diş sağlığı hizmetlerine ulaşımı kolay, rahat, ucuz olması amaç olarak görülmektedir. Bu araştırma yapılırken özel kliniğe gelen hastalara sorular sorularak demografik veriler alınmış, hastanın ağız muayenesi yapılarak da ağız bulguları elde edilmiştir. Diş hekimi tarafından yapılan muayenede ise bakteri plağı indeksi hesaplanmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda ulaşılan sonuç; Türkiye'deki sağlık otoriteleri tarafından toplum ve okul tabanlı ağız-diş sağlığına yönelik koruyucu ve geliştirici programların uygulanmasının teşvik edilmesi gerektiği ve koruyucu tedavilerle erken tanışan çocukların devlete ağız sağlığı açısından maliyetinin önemli ölçüde azalacağı şeklindedir. Bu şekilde vatandaşların daha mutlu ve daha sağlıklı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The health sector is indispensable in the world and the growing importance of health has suffered in recent years because of all the attention and investment. Turkey also made special initiatives in the health sector has an important role. Therefore it made these initiatives has been an important subject of study for both businesses and academia. Service purest example of someone is accessible everywhere in the country by increasing the quality of services in the health business of the company, equal citizenship rights with preventive dental benefit from the medicine, while providing oral health management must take the necessary measures. In improving the oral health level, it is important to fully determine the oral health value. It is known that oral health among people of very serious health problems. New poor oral hygiene of people eating, sleeping, is closely related to learning and self-esteem. Oral hygiene evil, especially early tanıştırılarak should be controlled with prophylactic treatment in children at risk. In this study, to determine the relationships between individuals living in social life, with oral hygiene, to introduce them with preventive treatment and oral health management bulanarak some advice to be taken in the management efficient and effective work to be provided, so that easy access to individual preventive oral health services, comfortable, It is seen as an objective to be cheap.While conducting this study were patients from private clinics to demographic data by asking questions, making the oral examination in the patient's oral findings were obtained. In the examination by a dentist plaque indices were calculated. As a result of research results achieved; Protective and it should promote the implementation of the developer program and the preventive treatment earlier met the children of the state costs in terms of oral health for the community and school-based oral health by health authorities in Turkey are shaped to be substantially reduced. In this way, citizens are expected to be happier and healthier.