Örgütsel düzeyde bilgi paylaşımının çalışan performansına etkisinde etik dışı davranışların aracı rolüne ilişkin bir araştırma
A research of the moderating role of unethical behavior between organizational knowledge sharing and employee performance
- Tez No: 424947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN AYRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
21. yy'ın teknolojik gelişmeleri bilgiye erişim ve bilginin değerlendirilmesi sürecini daha önemli hale getirmektedir. Bilginin paylaşımı bireysel düzeyde önemli olduğu kadar örgütsel düzeyde de önem kazanmaktadır. Örgüt üyeleri arasında bilgi paylaşımının etkin olması örgütün planladığı hedeflerin gerçekleştirilmesi hususunda pozitif katkı sağlamaktadır. Bilgi paylaşımı örgütte faaliyetlerin gerçekleştirilmesini sağlayan çalışanların performanslarını pozitif yönde etkilemektedir. Bununla birlikte araştırma bilginin paylaşılması sürecinde iletişim halinde olan bireyler arasında görülen davranışlar da etik ve etik dışı olarak sınıflandırılmaktadır. Etik dışı davranışların artıyor olması bilgi paylaşımının çalışan performansı üzerindeki etkisini azaltmaktadır. Etik dışı davranışlar, örgütün hissedarlarına, müşterilerine, tedarikçilerine, çalışanlarına ve toplumsal düzeye olan davranışlar olarak sınıflandırılmıştır. Çalışma örgütsel düzeyde etik dışı davranışların bilgi paylaşımının çalışan performansına etkisindeki rolünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments of the 21st century, makes the process of access to knowledge and evaluation of information, more important. Knowledge sharing is important at the individual level whereas it is important at the organizational level. Having an effective knowledge sharing among members of organizations will have a positive contribution on achieving the planned goals of the organization about the matter. Nevertheless knowledge sharing effects the performance in organizations that conduct activities of employees positively. However, the research classifies the behavior observed among individuals who come into contact in the process of knowledge sharing as unethical and ethical research. Increasing unethical behavior reduces the impact of knowledge sharing on employee performance. Unethical behavior is classified as the behavior on stakeholders, customers, suppliers, employees and the social level of the organization. The study examines the role of knowledge sharing's effect on the performance of employees unethical behavior at the organizational level.