Baskı teknolojilerinin gelişimi ile grafik tasarımı uygulamalarının basımında, günümüze gelen süreç içerisinde incelenmesi
Reserching of the process of printing technologies and the printing graphi̇cs of design applications that has come up to now
- Tez No: 424951
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yazının bulunuşundan bugüne kadar ki olan sürede basım endüstrisinde ve grafik tasarımda olan değişiklikler incelenmiştir. Yazının icadı, insanlık için tarihin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. İnsanoğlunun edindiği bilgi, tecrübe ve düşünceleri ifade etme ve bunları kaydetme ihtiyacıyla duvarlara çizilen görseller yazının icadı olarak kabul edilmiştir. Daha sonra bunu sırasıyla önce kâğıdın icadı ve matbaa makinesinin bulunuşu izlemiştir. Matbaanın icadı ile basılı ve yazılı iletişimin daha hızlı yaygınlaştığı anlaşılmıştır. Bunun neticesinde gelişen bilgi ve baskı teknolojilerinin gelişimi, duvarlara yazı ile başlayan grafik tasarımının önemini gün geçtikçe arttırdığını ortaya çıkarmıştır. Grafik tasarım sürecinde yapılması gerekenlerin neler olduğu incelenmiştir. Endüstriyi bu bilgiler doğrultusunda takip etmenin ve gelişmelere yönelik yapılacak çalışmaların, eğitime ve teknolojiye önem vererek yapılmasının gerekliliklerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the changes, which started with the invention of writing, in printing industry and graphic design are studied. That is; with the beginning of the history, which started with the invention of writing, graphics design had many changes in its concept. Due to the information, experience and thoughts gained by the human beings and the need to record them, people drew pictures on the walls and that event is seen as the starting point of the writing. Then, the invention of paper and the printing press came afterwards. It is seen that, printed and written communication became popular with the invention of printing swiftly. Thus, it is found out that the development of information and printing technologies rose. Therefore, everybody saw that the importance of graphics design, that started with the writing on the wall, increased. It is examined that what are the necessities in the process of graphics design. So, it is mentioned that it is important to follow the industry in the direction of this information and it is a must to give importance to education and technology in the process of graphics design.