Anadolu uygarlıkları seramik desenlerinin tasarım olarak incelenmesi
Investigation of ceramic design pattern of anatolian civilizations
- Tez No: 424950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
“Anadolu Uygarlıkları Seramik Desenlerinin Tasarım Olarak İncelenmesi”isimli Yüksek Lisans tez çalışmasında belirlenen seramik formlar kaynaklardan elde edilmiştir ve kronolojik olarak düzenlenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, araştırma metodolojisi, ünitelerin planına değinilmiştir. İkinci bölümünde, giriş kısmı desenlerin incelenmesi, desen nedir, neden desen yapılıyor konularında açıklamalarında bulundum. Üçüncü bölümde seramiğin tanımına değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise ilk çağ medeniyetleri olan Hitit, Frig, Lidya, Urartu medeniyetlerinin seramiklerinden örnekler gösterilmiştir. Bu örneklerin seramik desenlerinin çizimlerinin ayrıntılı şekilde çizimi ve açıklamalarına yer verilmiştir. Altıncı ve son bölümde sonuç kısmına, çalışmanın literatüre katkısına, araştırma kısıtları ve geleceğe dönük çalışma alanlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Investigation of Ceramic Design Pattern of Anatolian Civilizations”thesis is obtained from sources identified in the study and ceramic forms are arranged chronologically. To identify problems in the first part of the study, the purpose of study, research methodology, emphasizing the layout of the unit. In the second section, the inlet portion of the pattern Examining What is the pattern, I found the explanation of why the subject is made designs. In the third part of the definition it has been referred to the ceramic. In the fourth chapter, the first epoch of civilization of the Hittites, Phrygian, Lydian, examples of pottery civilization of Urartu shown. These examples are given to detailed drawings and descriptions of the drawings of the ceramic pattern. The sixth and final chapter of the results, the study contributes to the literature, emphasizing the research constraints and future work area.