İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler ve yöneticilerin örgütsel sinizm, kendini işe verememe (Presenteizm) ve sosyal kaytarma arasındaki ilişkinin incelenmesi (Arnavutköy İlçesi örneği)
Examining the relationship among organizational cynicism, presenteeism and social loafing of the administrators/teachers working in primary schools (The case of Arnavutköy district)
  1. Tez No: 424952
  2. Yazar: OKTAY BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN AYRANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
Örgütsel sinizm, kendini işe verememe ve sosyal kaytarma tüm örgütlerde olduğu gibi okullarımızda da bertaraf etmek istediğimiz örgütsel davranışların başında gelmektedir. Bu araştırmanın amacı, eğitim hayatımızın ilk basamağı olan ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticilerin örgütsel sinizm, kendini işe verememe ve sosyal kaytarma düzeylerini belirlemek ve bu üç unsurun arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 eğitim-öğretim yılında İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okulunda görev yapan 466 öğretmen ve 99 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmanin verileri kişisel bilgi formu ile birlikte üç ölçek vasıtasıyla toplanmıştır. Bunlar örgütsel sinizm (Brandes ve diğ.,1999), kendini işe verememe (Koopman ve diğ.,2002) ve iş arkadaşı sosyal kaytarma algısı (Liden ve diğ.,2004) ölçekleridir. Araştırma sonucunda İstanbul İli Arnavutköy İlçesi sınırları içerisinde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticilerin örgütsel sinizm algıları düşük seviyede; kendini işe verememe ve iş arkadaşı sosyal kaytarma algıları kararsızım seviyesinde tespit edilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda kendini işe verememe ile iş arkadaşı sosyal kaytarma algısı arasında negatif; kendini işe verememe ile örgütsel sinizm arasında pozitif ve örgütsel sinizm ile iş arkadaşı sosyal kaytarma algısı arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca hiyerarşik regresyon analizi sonucunda örgütsel sinizmin, kendini işe verememe ve iş arkadaşı sosyal kaytarma algısı arasındaki ilişkide kısmi ara değişken etkisine sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism, presenteeism and social loafing are the ones of the most threatening organizational behaviors that should be reduced or completely eliminated. The main purpose of this study is to examine the relationships among organizational cynicism, presenteeism and social loafing of the administrators/teachers working in primary schools. Descriptive survey method was used in this research. The sample of the research consisted of 99 administrators and 465 teachers working in primary schools in Arnavutköy District. The survey data of this study was collected by four scales. These are organizational cynicism, presenteeism, perceived coworker social loafing and demographics variable scales. The study results indicate that the perception of organizational cynicism of teachers and administrators working in primary schools in Arnavutköy is low (at disagree level). On the other hand, the perception of presenteeism and perceived coworker social loafing are at undecided level. According to the research findings there is a negative relationship between presenteeism and perceived coworker social loafing and also a positive relationship between presenteeism and organizational cynicism. There is also a positive relationship between organizational cynicism and perceived coworker social loafing. The hierarchical regression analysis indicates that organizational cynicism partly mediates relationship between presenteeism and perceived coworker social loafing.