TRT repertuarına girmiş Azerbaycan türkülerinin müzikal analizi
The musical analysis of the Azerbaijani ballads which are in TRT repertoire
  1. Tez No: 425033
  2. Yazar: BAŞAK TATLIBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİRİN KARADENİZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
TRT Repertuarına girmiş Azerbaycan türkülerinin Halk müziğimize kattığı zenginlik tartışılamaz. Ayrı bir uslup ve ustalık gerektiren kıvrak hançere hareketleriyle dikkat çeken Azerbaycan türkülerinin TRT Repertuarın yadsınamaz bir bütünlüğünün içinde olduğu görülmektedir. Çalışmamızda TRT Repertuarına girmiş Azerbaycan türküleri ele alınıp, eserler ilk aşamada usul, kaynak, konu, kıta sayıları, ses sahaları, ses şan sahaları, ses saz sahaları açısından sınıflandırılarak istatistik verileri sunulmuştur. Daha sonra repertuarda ki 87 Azeri türküsü biçimsel analizleri yapılıp her birinin analiz şeması belirlenmiştir. Son olarak üçüncü aşama da ise Biçimsel Analizlerin tablo ve grafiksel verileri tesbit edilip değerlendirmeler yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The richness added to our folk-music by the Azerbaijani ballads, which were get into the TRT Repertoire is indisputable. It is seen that he Azerbaijani ballads which require a particular tone and skillfulness and which draw attention through their lively voice box movements are taken place in the undeniable integrity of the TRT Repertoire. In our study the Azerbaijani ballads in the TRT Repertoire are examined in detail and in the first stage the musical works are classified according to the tempo, resource, theme, verse numbers, sound fields, sound and singing fields, sound and instrument's fields and their statistical data are provided. Thereafter, the morphological analysis of 87 Azerbaijani ballads in the repertoire are made and the analysis scheme of each of them are defined. And finally on the third stage, the tables and graphical data of the morphological analysis are determined and the evaluations are carried out.