Flamenko müziğine makamsal yaklaşımlar
Approaching Flamenco music with maqams
  1. Tez No: 425032
  2. Yazar: ALPER KARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araplarla İspanya'nın ve Türkiye'nin coğrafi olarak bağlantısı, müzikler üzerinde de bir etkileşim yaratarak bir bağ oluşturmuştur. Bu çalışmada, Flamenko müziğindeki makamların Türk müziğinin içinde var olması fakat Türk müziğindeki birçok makamın Flamenko müziğinde varolmaması ve bu makamların Flamenko müziğine uygulanabilecek olması üzerine değinilmiştir. Türk müziğindeki makamların Flamenko müziğinde işlenmesi sırasında bazı makamların dizilerindeki koma farkları gözardı edilmiştir.Türk müziği etkisiyle bestelenen yeni eserler notaya alınmış analiz ve icra edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The geographical connection of Arabs with Turkey and Spain, had also made an interaction with the both countries and made a bond between them. In this study Turkish music already contains the scales which exist in Flamenco music but Flamenco music doesn't contain many of the scales which exists in Flamenco and being applicable of these scales to Flamenco music was the reason why this subject was chosen. During the application of the scales in Turkish music to flamenco music the microtones were ignored. The newly composed pieces which contain the influence of Turkish music is notated and analyzed.