Turkey and Soviet Union relations during Khrushchev Era: Between conflict and collaboration
Kruşçev Dönemi Türkiye-Sovyetler Birliği ilişkileri: Çatışmamı işbirliğimi?
- Tez No: 425045
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Geçtiğimiz yüzyılın başı, yüzyıllardır komşu olan iki devletin de tarihlerinde yeni başlangıçlara sahne olmuştur. Sovyetler birliği 1917, Türkiye Cumhuriyeti ise 1923 yıllarında kurulmuştur. Birbirine destek olarak başlayan iki ülke ilişkileri tarihi, Stalin'in Sovyetler birliğinin başına geçmesi ve Doğu Anadolu'dan toprak ve Boğazlar' dan üs isteklerinde bulunması ile bozulmuştur. Bu dönemde dünya SSCB ve ABD'nin liderliğini yaptığı Doğu-Batı olarak iki kutba ayrılmıştı. İkinci Dünya Savaşının ardından Sovyet istekleri ile tek başına baş edemeyeceğini düşünen Türkiye ise ABD'nin yanında Batı bloğunda yerini almıştı. Stalin'in ölmesi ile Sovyetler Birliği'nin başına geçen Khrushchev, göreve gelmesinin ardından Stalin dönemi politikalarını eleştirmeye başlamış ve bu çerçevede, 30 Mayıs 1953'te Türkiye'den isteklerini geri çektiğini açıklamıştır. Ancak, ilişkileri iyileştirme çabaları dönem içerisinde blok politikası izleyen Türkiye'nin Sovyetler Birliğine karşı tutumunu kısa zaman içinde değiştirememiştir. Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri , blok politikası ve doğrudan diplomatik ilişkilerin kesilmiş olması sebebiyle de SSCB-ABD ilişkileri üzerinden de değerlendirilmiştir. Türkiye bu dönemde ABD'nin çevreleme politikasına dahil olmuş, Balkan ve Bağdat Paktlarının kuruluşunda yer almıştır. Türkiye'deki askeri üsler, Jüpiter füzelerinin bu üslere yerleştirilmesi, Türkiye'den havalanan U2 casus uçağının Sovyet sınırları içinde düşürülmesi ve bunlara misilleme niteliğindeki Küba Krizi ilişkileri olumsuz yönde etkileyen unsurlar olmuştur. Khrushchev'in liderliği sürecinde Sovyet dış politikasının belirleyici özelliği olan 'Barış içinde bir arada yaşama' ilkesi Türkiye olan ilişkilere de yansımış, ilişkileri normalleşme seyrine doğru götürmüştür
Özet (Çeviri)
In the early 20th centuries have new beginning in the two states histories that are neighbors for centuries. The Soviet Union in 1917, the Republic of Turkey was founded in 1923. History of bilateral relations began to support each other. But when Stalin came to power and due to Soviet demands on Eastern Anatolian territory and military bases on the Straits the relations were disrupted. During this period the world was divided into two poles as East-West under the leadership of the USSR and the USA. After the Second World War Turkey had taken place with the USA in the Western bloc that could not overcome alone with the Soviet Union demands. Khrushchev had taken power with the death of Stalin and begun to criticize the Stalin's policies. In this context, Soviet Union announced that they withdrew the above-mentioned demands from Turkey in 30 May 1953. However, Soviet efforts to improve the relations with Turkey could not meet expectations that were expected because of Turkey's bloc politics for that period. In this study, under Khrushchev leadership the USSR-Turkey relations are studied in details between the years 1953-1964. Due to there were any direct diplomatic relations Soviet Union-Turkey relations are evaluated over the USSR-USA and Turkey-USA relations. Turkey has been included in the USA containment policy during this period and has been involved in the establishment of the Balkan and the Baghdad Pact. Military bases in Turkey, placing the Jupiter missiles to those bases; killing of USA's spy plane U2 that took of firstly from Turkey, Incirlik military air base, when it was spying on Soviet lands and Cuban Missile Crisis have been retaliatory factors affecting the relations negatively. Khrushchev's leadership, which is the hallmark of Soviet foreign policy in the process of 'peaceful coexistence' principle, has been reflected in the relations with Turkey, led to the normalization of relations.