Art leadership in Turkey: A case study through Pozitif grubu
Türkiye'de sanat liderliği: Bir vaka incelemesi yoluyla Pozitif grubu
  1. Tez No: 425046
  2. Yazar: GÖRKEM YAVUZŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, İşletme, Fine Arts, Music, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türkiye'de sanat liderliği üzerine yapılmış olan bu çalışma, sanatla ilgilenen kuruluşlarda, yaratıcı ürünleri en verimli şekilde yeşerten Türkiye'ye özgü liderlik tarzını, literatür taramasında yeralan liderlik teorilerine bianen ilk kez araştırmaktadır. İstanbul merkezli, tanınmış bir (kar odaklı) şirket olan Pozitif Grubu, sanat lideri olarak iki boyutta analiz edilmiştir: (1) Son 25 yıldır Türkiye'de kitleleri özgün müzikle buluştururken etkin ve çağdaş yöntemler kullanmaları boyutunda; (2) Türkiye'nin müziğiyle dünya müziğinin füzyonunu kendi tasarladığı projelerle gerçekleştirme boyutunda, ki bu Göle'nin Mühendisler ve İdeoloji kitabında bahsettiği gibi“modernitenin yerel kültürden kaynaklanmasına yolaçmıştır.”Tezimi Göle'nin bu çalışmasına dayandırmanın nedeni, Göle'nin çalışmasının Türkiye'nin politik liderleri üzerine ampirik bir çalışma olması ve de sözkonusu liderlerin özgeçmişlerinin Pozitif'in liderlerinin özgeçmişleriyle çakışıyor olmasıdır. Pozitif'i analiz ettiğim Vaka Çalışması yönteminde kullandığım araçlar şunlardır: (i) Pozitif'i kuran üç mühendis ile basında çıkan söyleşilerin özetleri; (ii) Pozitif kurucusu Ahmet Uluğ ile yaptığım söyleşi; (iii) Pozitif'in 8 üst düzey yöneticisine verdiğim anketin değerlendirilmesi. Deneklere doğrudan sorulamayacak soruların yanıtlarını Birliktelik Kuralları bularak ortaya çıkarma yöntemi ilk defa bu tezde öne sürülmektedir. Ayrıca, Pozitif'in liderleri aşağıdaki ölçütlere göre değerlendirilmiştir: sanatsal seçkinlik, uluslararası tanınmışlık, inovasyon ve mükemmellik, ahalinin Pozitif'in değerlerine sahip çıkması ve finansal güvenilirlik. Pozitif'in liderlerinin bu beş ölçüte göre en yüksek“notu”hakettiklerine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to discover, a style of leadership in arts organizations in Turkey, for the first time, that supports creative outcomes most effectively. This is done using ideas from leadership theories that appear in Chap 2. Pozitif Grubu,a well-established, for-profit company based in Istanbul, is analyzed as an art leader in two aspects: (1) bringing together music and masses using contemporary methods for the last 25 years;y; (2) as a record producer and distributer that successfully fuses Turkish music with world music so that“modernity evolves from local culture”as in Göle's book Engineers and Ideology. Since this is an empirical study on political leaders in Turkey that have come to power mainly because they were well-educated English-speaking engineers, I noticed a perfect match between them and the founders of Pozitif. The Case Study method that was utilized to analyze Pozitif includes: (i) summarizing interviews (published previously in the press) with the three engineer co-founders of Pozitif (ii) doing a face-to-face interview with Pozitif co-founder Ahmet Uluğ (iii) doing an Association Rule Discovery Experiment based on surveys filled out by 8 top executives. This experiment produced answers which could not have been attained by asking direct questions to respondents. Using an association rule discovery algorithm to find answers to questions that could not have been directly asked to respondents is a novelty that this thesis puts forward. Finally, Pozitif's leaders were assessed using the criteria of artistic excellence, international recognition, innovation and distinction, community ownership (of Pozitif's values), and financial stability. It was decided that Pozitif's leaders deserve top“grades”in all of these aspects.