The birth of anti-Soviet image in the Turkish press following the Second World War and its reflections after the death of Stalin (1953-1964)
Türk basınında İkinci Dünya Savaşı sonrasında anti-Sovyet görüşün doğması ve bunun Stalin'in ölümünden sonraki döneme etkileri (1953?1964)
- Tez No: 220750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SIRRI HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Soğuk Savaş'ın başlangıcında Türk basını tarafından yaratılan Sovyet karşıtı hissiyatı ve bunun Stalin'in 1953 yılındaki ölümünden, Hruşçov'un 1964 yılında devrilmesine kadar olan dönemdeki evrimini incelemeyi amaçlamaktadır. Türk kamuoyunda Rusya'ya karşı 1945'ten önceki düşmanlığın değerlendirilmesinin ardından, Türk basınında Sovyetler Birliği ve Türkiye arasında Boğazlar Krizi sırasında büyük bir yükselişe geçen Sovyet aleyhtarlığına değinilecektir. 1945'te Tan ve Tanin gazeteleri arasındaki kavgaya yansıyan bu Sovyet karşıtı tutumun, 1953?1964 yılları arasındaki döneme uzun vadedeki etkileri incelenecektir. Üç ana konu irdelenecektir: Türk hükümetlerinin, olumsuz bir Sovyet imajı inşa etmek anlamında Türk basınındaki etkisi sorgulanacak, Türk gazetecileri arasında devletin etkisinin dışındaki Sovyet aleyhtarlığı değerlendirilecek, ve bu karşıtlığın 1960'lara doğru zayıflamasının sebepleri irdelenecektir. Bu bağlamda, basındaki genel eğilim dönemin önde gelen sekiz Türk gazetesinden Sovyet karşıtı içerikle ilişkili olarak gözden geçirilecektir: Cumhuriyet Halk Partisi'nin resmî basın organı Ulus; Demokrat Parti'nin yarı resmî basın organı Zafer; ve altı bağımsız gazete, Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, ve Vatan anti-Sovyet içerikleri bakımından incelenecektir. Türk basınında bireysel Sovyet karşıtı perspektifleri gözlemlemek için de, bu gazetelerin önde gelen yazarları da mercek altına alınacaktır. Basında değişen tutumlar Soğuk Savaş'ın gelişmeleriyle ilişkili olarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the construction of the anti-Soviet sentiment in the Turkish press at the beginning of the Cold War, and its evolution during the period from the death of Stalin in 1953 until the ouster of Khrushchev in 1964. After an assessment of the antagonism towards Russia in the Turkish public before 1945, the immense rise of anti-Sovietism in the Turkish press during the Straits of the Crisis between the Soviet Union and Turkey will be analyzed. The long term influence of anti-Soviet stance during the crisis, which was reflected to the quarrel between Tan and Tanin newspapers in 1945, over the period 1953?1964 will be examined. Three main issues will be analyzed: The influence of the Turkish governments over the press in terms of the construction of a negative Soviet image will be questioned. The anti-Soviet stance among the Turkish journalists apart from the state influence will be assessed. The reasons for the relaxation of anti-Sovietism up to 1960?s will be analyzed. In this context, the general tendency of the press will be examined with regard to the examples from the anti-Soviet content from eight prominent newspapers of that period: Ulus, as the official press organ of the Republican People?s Party; Zafer, as the semi-official press organ of the Democratic Party; and six independent newspapers, Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, and Vatan will be observed in terms of their anti-Soviet content. The prominent journalists in these newspapers will be also emphasized to observe the individual anti-Soviet perspectives in the press. The changing attitudes in the press will be assessed with regard to the developments in the Cold War.